Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin: Budowa spalarni w rękach wojeowdy

Mariusz Parkitny [email protected] 91 481 33 38
Szczecin: Budowa spalarni w rękach wojeowdyDo spalarni trafiać będą odpady nie tylko ze Szczecina, ale z Polic, gmin nadmorskich, oraz tych między Stargardem a Wałczem. To ok. 1,2 mln mieszkańców.
Szczecin: Budowa spalarni w rękach wojeowdyDo spalarni trafiać będą odpady nie tylko ze Szczecina, ale z Polic, gmin nadmorskich, oraz tych między Stargardem a Wałczem. To ok. 1,2 mln mieszkańców. wizualizacja ZOU.
Miasto czeka na pozwolenia na budowę spalarni śmieci - największej szczecińskiej inwestycji.

Spalarnia śmieci na Ostrowie Grabowskim w Szczecinie będzie kosztować prawie 600 mln zł.
Do rozpoczęcia budowy potrzebny jest ostatni dokument - pozwolenie na budowę. Ze względu na to, że inwestycja powstaje na terenie portowym, decyzje taką musi wydać wojewoda zachodniopomorski we współpracy z dyrektorem Urzędu Morskiego w Szczecinie.

- Od 19 lipca trwa procedura sprawdzająca, czy takie pozwolenie możemy wydać. Trudno określić konkretną datę, kiedy to się stanie - mówi Agnieszka Muchla z Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie.

Władze spółki budującej spalarnię liczą, że będą to tygodnie a nie miesiące.

- Mamy nadzieję, że już na przełomie lata i jesieni prace mogłyby ruszyć - mówi Wojciech Jachim z Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów w Szczecinie.
Czasu jest niewiele, bo inwestycja musi być gotowa do końca 2015 r. Tyle czasu Unia Europejska daje nam na poprawę ekologii.

Spalarnia - od niedawna nazwana ecogeneratorem - będzie przetwarzała na energię 150 tysięcy ton śmieci rocznie. Aby uzmysłowić sobie o jakich wartościach mówimy, warto wiedzieć, że spalarnia będzie "produkować" 16 procent ciepła jakie teraz do mieszkań dostarcza Szczecińska Energetyka Cieplna. Ze śmieci powstanie też prąd.

- Ecogenerator będzie produkował ok. 50 tys. MWh ekologicznej energii elektrycznej. Szczytowa moc wytwarzanej przez spalarnię energii elektrycznej będzie mogła pokryć ok. 5 procent zapotrzebowania miasta - dodaje Wojciech Jachim.

Na razie nie wiadomo, czy nowa spalarnia spowoduje, że stanieją nasze rachunki za wywóz odpadów.
Docelowo spalać można ok. 40 procent śmieci naszych smieci. Takie wyniki osiągają kraje najwyżej rozwinięte. Pozostałe 60 procent można segregować do ponownego wykorzystania lub kompostować.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza