Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecineckie starostwo przycina kwoty na szkoły

Rajmund Wełnic [email protected] Tel. 94 347 35 99 Fot. sxc.hu
Przepisy mówią, że samorząd ma przekazać im nie mniej niż 50 procent kosztów kształcenia w szkole publicznej tego samego kierunku.
Przepisy mówią, że samorząd ma przekazać im nie mniej niż 50 procent kosztów kształcenia w szkole publicznej tego samego kierunku.
Szczecineckie starostwo przycięło nieco kwoty na szkoły niepubliczne w powiecie.

Na cięciach nie stracą Społeczne Liceum Ogólnokształcące i ogólniak w "katoliku", które kształcą młodzież w systemie dziennym. Na nie starostwo będzie wciąż przekazywać pełną subwencję naliczaną na ucznia, bo te szkoły realizują obowiązek szkolny.

Inaczej rzecz ma się z placówkami oświatowymi kształcącymi w trybie zaocznym, czy wieczorowym. Wbrew pozorom takich niepublicznych liceów i szkół policealnych jest w Szczecinku całkiem sporo. Naliczyliśmy aż 11 takich placówek!

Prowadzą je od lat prywatne firmy z ulicy Krakowskiej i Wiatracznej, a od niedawna także Fundacja Instytut Kształcenia Kadr, który ulokował się w dawnym "blaszaku".

- Przepisy mówią, że samorząd ma przekazać im nie mniej niż 50 procent kosztów kształcenia w szkole publicznej tego samego kierunku - mówi starosta szczecinecki Krzysztof Lis.

Starostwo daje 51 procent, ale najwięcej kontrowersji budzi sposób wyliczania owych kosztów w szkołach publicznych. O ile z większością liceów nie ma większego problemu, bo starostwo taki typ szkół prowadzi, o tyle obliczenie wysokości dotacji do szkoły, która nie ma swojego odpowiednika w powiecie nastręcza już spore trudności.

 

- Muszę wystąpić do ościennych gmin i powiatów, aby stamtąd podali mi koszty kształcenia w ich szkołach publicznych - mówi starosta. - Wysyła się takie zapytania nawet do 80 powiatów w Polsce, dostajemy odpowiedź, a prowadzący szkoły niepubliczne zwykle mają krytyczne uwagi, bo według nich koszty są zaniżone.

W nowym roku budżetowym sporów też na pewno nie zabraknie, zwłaszcza że w porównaniu z projektem budżetu większości szkół niepublicznych zmniejszono dotacje. - Przy układaniu projektu mieliśmy tylko szacunki kosztów, przy uchwalaniu budżetu już konkretne, mniejsze kwoty - wyjaśnia Krzysztof Lis.

W sumie na ten cel w budżecie przeznaczono 2,332 mln zł, o 317 tys. zł mniej niż jeszcze dwa miesiące temu. Kwotę tę napisano na razie w rezerwie na cele oświatowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza