Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecinek. Plan na piłkarskie eldorado

Rajmund Wełnic [email protected] Tel. 94 347 35 99
Szczecinek. Plan na piłkarskie eldoradoW miejscu starego stadionu miałby powstać obiekt spełniający wymogi ekstraklasy z widownią na 5 tysięcy osób.
Szczecinek. Plan na piłkarskie eldoradoW miejscu starego stadionu miałby powstać obiekt spełniający wymogi ekstraklasy z widownią na 5 tysięcy osób. sxc.hu
Stadion na 5 tysięcy osób, sześć boisk trawiastych i jedno kryte, sztuczne oraz obóz dla piłkarzy plus hotel. Gdyby ten projekt doczekał się realizacji, Szczecinek stałby się futbolową mekką. Są na to szanse.

- To spełnienie moich marzeń. Pomysł chodził za mną od lat, ale teraz jest szansa go zrealizować - mówi Arkadiusz Gumienniczuk, właściciel firmy Trawnik-Producent z podszczecineckiego Turowa, potentata na krajowym rynku urządzania terenów zielonych i stadionów. I wyjaśnia, że chciałby w Szczecinku zbudować wielki, piłkarski ośrodek szkoleniowy.

Przedsięwzięcie byłoby gigantyczne, szacunkowy koszt to około 150 milionów złotych, ale z fazy idei przeszło już do kreślenia projektów i uzgodnień z władzami samorządowymi.

Założenie jest bowiem takie, aby sercem ośrodka stały się tereny dzisiejszego szczecineckiego Ośrodka Sportu i Rekreacji między ulicami Piłsudskiego a Szczecińską. Dziś tu mieści się stadion piłkarski, biurowiec i zaplecze OSiR-u, dwa boiska treningowe, trochę terenów zielonych i lekkoatletyczna hala Ślusarnia. W sumie kilka hektarów lepiej lub gorzej zagospodarowanych. Z wizualizacji nowego ośrodka, które mieliśmy okazję zobaczyć, wyłania się imponujący widok.

W miejscu starego stadionu miałby powstać obiekt spełniający wymogi ekstraklasy z widownią na 5 tysięcy osób. Pomieściłyby ich trybuny w kształcie litery L od strony ulicy Piłsudskiego i obecnych budynków klubowych. Obok, na płycie treningowej, planowane jest zbudowanie pełnowymiarowego boiska ze sztuczną nawierzchnią. - Przykryłby je balon o wysokości 26 metrów - mówi Arkadiusz Gumienniczuk.

Oprócz tego jeszcze kilka muraw trawiastych do treningu, a na terenie Ślusarni pięciogwiazdkowy hotel na 120 osób.
- Być może w tym roku uda się nam jeszcze rozpocząć stawianie campusu dla zawodników przy przebudowywanym hotelu Resiedance przy ulicy Lelewela - mówi szef Trawnika. - Chcielibyśmy tu postawić budynki z gotowych elementów, które mogłyby jednorazowo przyjąć nawet tysiąc osób.

Założenie biznesowe jest bowiem takie, aby ośrodek szkolił m.in. piłkarski narybek. Mówi się o obozach młodych futbolistów z Polski i zagranicy. - Plan zakłada, że od maja do sierpnia moglibyśmy przyjąć nawet w sumie 20 tysięcy uczestników - mówi Arkadiusz Gumienniczuk.

Przede wszystkim jednak Szczecinek z taką bazą miałby się stać miejscem przygotowań klubów z lig dużej części Europy i nie tylko, a może i zgrupowań reprezentacji narodowych różnych kategorii wiekowych.

Pytanie - kto zainwestuje tak wielkie pieniądze? Tereny OSiR-u należą do miasta, Szczecinek miałby wnieść je do spółki jako udziałowiec. Resztą kosztów podzieliłby się właściciel firmy Trawnik Producent i inwestor, z którym Arkadiusz Gumienniczuk prowadzi zaawansowane rozmowy.

- Jeżeli wszystko nam się uda, a mam taką nadzieję, to inwestycja potrwa ze 3 lata i około 2018 roku mielibyśmy ośrodek gotowy - mówi pomysłodawca.
Burmistrz Szczecinka Jerzy Hardie-Douglas od jakiegoś czasu rozmawia na temat projektu, ale z komentarzami się wstrzymuje. - Czekamy na oficjalną ofertę, gdy taka wpłynie na pewno do niej, jak do każdej innej, ustosunkujemy się - mówi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza