Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

SZCZECIŃSKI PARK NAUKOWO-TECHNOLOGICZNY. Będzie pomagał młodym z pomysłami

Piotr Jasina [email protected] 91 481 33 34 Fot. wizualizacja
Jeszcze w tym roku rozpocznie się budowa obiektów przeznaczonych na centrum firm informatycznych i innowacyjnych oraz na drugi budynek inkubatora przedsiębiorczości. Będą miały ponad 11 tys. metrów kwadratowych.
Jeszcze w tym roku rozpocznie się budowa obiektów przeznaczonych na centrum firm informatycznych i innowacyjnych oraz na drugi budynek inkubatora przedsiębiorczości. Będą miały ponad 11 tys. metrów kwadratowych.
Wiosną w inkubatorze SPNT pojawią się pierwsze firmy. Trwają już rozmowy z najemcami.

- Na naszą pomoc mogą liczyć przede wszystkim młode, informatyczne i zarazem innowacyjne firmy - podkreślał Grzegorz Fiuk, prezes SPNT w Szczecinie podczas wczorajszego spotkania z firmami tej branży. - Pierwszy budynek Inkubatora Przedsiębiorczości przy ul. Niemierzyńskiej powstał właśnie z myślą o nich.

 Inkubator w budynku po szkole jest pierwszym obiektem planowanego parku technologicznego Pomerania. Wiosną do użytkowania oddanych zostanie 2 tys. metrów kwadratowych.

- Rozpoczęliśmy już rozmowy z przyszłymi najemcami - dodaje prezes.

Oprócz powierzchni biurowej z dostępem do szerokopasmowego internetu, telefonii internetowej VoIP, do dyspozycji będą sale konferencyjne, komputerowa, magazyny i pomieszczenie serwerowe. Swoją siedzibę będzie tam miał również SPNT. Część powierzchni młodym przedsiębiorcom oddana zostanie na preferencyjnych warunkach.

 - Zapewnimy im doradztwo i szkolenia, konsultacje z ekspertami, spotkania z lokalnymi przedsiębiorstwami oraz integrację firm - podkreśla prezes Fiuk. - W inkubatorze funkcjonować będą zarówno przedsiębiorstwa nowopowstałe, działające na rynku nie dłużej niż 2 lata, jak również te o ugruntowanej pozycji rynkowej. Chcemy stworzyć w Szczecinie liczący się w Europie ośrodek nowoczesnych technologii - Miasto wyłoży na pierwszy etap inwestycji 100 mln złotych.

Maciej Kaczyński, prezes Firmy BTC podkreśla, iż Park Technologiczny Pomerania jest potrzebny nie tylko firmom, ale także miastu i regionowi.

- Obecnie małe i średnie firmy IT szybko się rozwijają i trudno znaleźć powierzchnie biurowe spełniające wymogi w zakresie infrastruktury, której potrzebujemy do rozwoju - dodaje. - W Szczecinie jest dużo rozwijających się firm, których potencjały można połączyć. Są rozproszone. Chcielibyśmy mieć siedzibę w miejscu, gdzie możemy szybko znaleźć partnerów do wspólnych działań, a także podwykonawców. Dzięki parkowi moglibyśmy funkcjonować w środowisku innowacyjnych firm. Dziś nawet dobrze się nie znamy. Także klaster ICT, który ma być stowarzyszeniem, dałby nam możliwość poznania i wspólnej działania. Informatyka to możliwość produkcji nowych technologii bez wielkich nakładów na maszyny, budynki itp.

 Szczeciński Park Naukowo-Technologiczny istnieje od 10 lat.

- W tym roku po raz pierwszy jednak będziemy mogli wspierać rozwój innowacyjnych firm, nie tylko poprzez doradztwo i szkolenia, ale także poprzez udostępnianie nowoczesnej infrastruktury - dodaje prezes Fiuk. - Wraz z firmami informatycznymi chcemy również zmienić formę organizacyjną Klastra ICT Pomorze Zachodnie i utworzyć stowarzyszenie. Dzięki temu klaster ma szansę stać się wiodącym dostawcą innowacyjnych rozwiązań IT na rynku oraz być platformą wymiany informacji i wiedzy dla firm działających w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza