Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkolenia dla urzędników, nowy sprzęt i oprogramowanie. Słupski ratusz wzmocni swoje cyberbezpieczeństwo

Wojciech Lesner
Wojciech Lesner
archiwum gp24
Miasto Słupsk otrzymało grant w wysokości 850 tys. złotych z programu "Cyberbezpieczny Samorząd" na ochronę danych i walkę z cyberprzestępcami. Środki dofinansują zakup sprzętu i oprogramowania oraz pokryją koszty przeszkolenia urzędników.

Z dofinansowania skorzysta zarówno ratusz, jak i podlegające mu jednostki – Słupskie Centrum Usług Wspólnych, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie oraz Dom Pomocy Społecznej „Leśna Oaza”. 850 tys. złotych samorząd pozyskał z Funduszy Europejskich. Projekt zakłada przede wszystkim dodatkowe zabezpieczenie bazy danych oraz przeprowadzenie szkoleń w zakresie cyberbezpieczeństwa wśród urzędników.

- Jeśli chodzi o urząd miasta, przechowujemy dane niezwykle wrażliwe dotyczące danych osobowych, stanu zdrowia, sytuacji materialnej naszych mieszkańców, stąd niezwykle ważne jest, aby te dane były bezpieczne i odpowiednio przechowywane. Bardzo nas cieszy, że oprócz wzmocnienia sprzętowego, jakim jest oprogramowanie antywirusowe, dyski twarde do przechowywania kopii zapasowych, również wzmocnimy naszych pracowników wiedzą o tym, jak być bezpiecznym w sieci, jak korzystać z internetu, aby nie doszło do wycieku [danych – red.] - mówi Justyna Pluta, dyrektor Wydziału Zarządzania Funduszami w Urzędzie Miejskim w Słupsku.

Jak wskazuje urzędniczka, polskie urzędy zmagają się średnio z 1200 cyberatakami tygodniowo.

- Statystyki są porażające, co więcej warto wspomnieć, że tylko tak naprawdę 5 proc. hakerów to osoby z wykształceniem informatycznym. Większość cyberataków opiera się na technikach psychologicznych – np. podejściu do pracownika urzędu po to, żeby dane wyłudzić – zauważa Justyna Pluta.

Co konkretnie umożliwi grant pozyskany przez miasto? W ramach zadania zostanie zaktualizowana polityka bezpieczeństwa informacji, jak również przeprowadzona analiza ryzyka obejmująca opracowanie i wdrożenie procedury postępowania z incydentami. Dofinansowanie umożliwi również diagnozę cyberbezpieczeństwa oraz cykliczny audyt Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji. Ratusz przeprowadzi szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa wraz z testami socjotechnicznymi, które umożliwią zweryfikowanie świadomości zagrożeń i szybkość reakcji pracowników korzystających z systemów informatycznych. Będą też zaawansowane szkolenia dla informatyków z UM. Oprócz tego, urząd wyposaży się w sprzęty służące poprawie i monitorowaniu cyberbezpieczeństwa wraz z niezbędnym oprogramowaniem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza