Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szlakiem słupskich murali. Tym razem idziemy poza centrum miasta (część 2.)

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Mural na murze przy Parku Witkacego w Słupsku - róg ulicy 11 Listopada i Norwida. Autor Tankpetrol
Mural na murze przy Parku Witkacego w Słupsku - róg ulicy 11 Listopada i Norwida. Autor Tankpetrol Magdalena Olechnowicz
Jedne pokazują zabytki miasta, inne niosą ze sobą jakieś przesłanie, kolejne mają po prostu cieszyć oko. Są też takie wyrażające uczucia do drużyn sportowych. Te z powodu słów niecenzuralnych pominęliśmy. Zapraszam na drugą część naszej wycieczki szlakiem słupskich murali. Tym razem jedziemy poza ścisłe centrum miasta.

W pierwszej części zaprezentowałam murale znajdujące się w centrum miasta. Tym razem pokaże te znajdujące się na osiedlach. Zdobią ściany szczytowe bloków, murki, garaże, a nawet skatepark.

Niektóre były odsłonięte uroczyście w obecności artystów, samorządowców i mediów, inne powstały nie wiadomo kiedy i przez kogo stworzone. Po prostu są i cieszą oko albo nawet wprawiają w zachwyt. Jedne niosą ze sobą przesłanie, inne namalowano na cześć ważnych wydarzeń historycznych, a kolejne przedstawiają bajkowe postacie i dają radość.

Są tu różne formy sztuki ulicy, zwanej z ang. street art - zarówno murale, jak i graffiti.

Mural to dzieło zazwyczaj wielkoformatowe wykonane na ścianach budynków. Często ilustruje autorską, niezależną koncepcję twórcy, ale może także pełnić funkcję reklamy danej instytucji. Stanowi upamiętnienie ważnych wydarzeń lub jest dziełem wyłącznie dekoracyjnym, wypełniającym szare powierzchnie ścian bloków mieszkalnych lub kamienic.

Graffiti to obrazy, podpisy, rysunki w przestrzeni publicznej lub prywatnej wykonane za pomocą różnych technik, najczęściej malowania sprayem lub pędzlem i sprayem przez szablon.

Nie mylmy z wulgarnymi bazgrołami na elewacjach budynków wyrażającymi uczucia do polityków czy drużyn sportowych, czy też z wyznawaniami miłości do koleżanki z klasy.

Zapraszam na przejażdżkę szlakiem słupskich murali. Podzieliłam malowidła na dwie części – te znajdujące się w centrum Słupska (część 1.) oraz te porozrzucane na osiedlach. Nie ma oczywiście wszystkich. Jest ich tak dużo, że w każdy zakątek - podwórko nie sposób zajrzeć.

Mural powstał na cześć zmarłej wybitnej poetki, honorowej obywatelki miasta Słupska – Wandy Chotomskiej. Jego autorką jest słupszczanka Katarzyna Tomasiak – rysowniczka, ilustratorka, architektka wnętrz, pedagog  Na pierwszym planie dostrzegamy oczywiście portret pisarki. Z kolei świat dookoła postaci to odniesienia do twórczości Wandy Chotomskiej. Ten niezwykle barwny mural można podziwiać przy ul. Krasińskiego.Koordynatorem akcji był Słupski Ośrodek Kultury przy finansowym wsparciu Miasta Słupska.

Szlakiem słupskich murali - bajkowych, zjawiskowych i garażo...

Ale jeśli w waszym otoczeniu są dzieła, które warto pokazać, przyślijcie je nam. Warunek jest jeden – nie mogą zawierać słów niecenzuralnych.

W części pierwszej zaprezentowałam murale znajdujące się w centrum miasta. W drugiej - te, które powstały na osiedlach, poza centrum.
Zapraszam na spacer lub wycieczkę rowerową szlakiem słupskich murali!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza