MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Będzie oddział psychiatrii dziecięcej w Słupsku. Nowoczesny projekt jest już gotowy

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
W Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku powstanie Poradnia Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży wraz z oddziałem dziennym oraz oddział dzienny dla dorosłych z zaburzeniami psychicznymi. To ogromna inwestycja za kilkadziesiąt milionów.
W Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku powstanie Poradnia Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży wraz z oddziałem dziennym oraz oddział dzienny dla dorosłych z zaburzeniami psychicznymi. To ogromna inwestycja za kilkadziesiąt milionów. Łukasz Capar
W Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku powstanie Poradnia Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży wraz z oddziałem dziennym oraz oddział dzienny dla dorosłych z zaburzeniami psychicznymi. To ogromna inwestycja za kilkadziesiąt milionów.

Dziś kompletne rudery, ale już niedługo przejdą radykalną przebudowę. Mowa o budynkach znajdujących się na terenie Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku przy ul. Obrońców Wybrzeża.

- Chodzi o dwa budynki - ten bliższy głównego gmachu o powierzchni 800 mkw i ten, który znajduje się dalej o powierzchni 1200 mkw. Ten pierwszy chcemy przeznaczyć na Poradnię Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży i Oddział Dzienny – z pobytem dziennym dzieci i młodzieży – mówi Krzysztof Sikorski, dyrektor Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku. - Jest to kontynuacja reformy psychiatrii dziecięcej czyli tzw. drugi stopień referencyjny. Pierwszym stopniem jest Poradnia Psychologiczno-Psychoterapeutyczna dla Dzieci i Młodzieży znajdująca się na ul. Tuwima. Po wyremontowaniu tych budynków, chcemy tę poradnię przenieść tutaj, do nowej siedziby.

Wtedy w jednym miejscu byłaby poradnia pierwszego stopnia referencyjnego oraz drugiego – Poradnia Zdrowia Psychicznego z lekarzem psychiatrą oraz z oddziałem dziennym.

- To będzie prawdziwa rewolucja. Planowane jest boisko wielofunkcyjne, część zabawowa dla dzieci, budynki niepotrzebne wyburzymy i zagospodarujemy przestrzeń zupełnie inaczej, nowocześnie – mówi Sikorski.

Drugi budynek ma służyć psychiatrii dla dorosłych.

- Znajdzie się tam oddział dzienny dla osób dorosłych z zaburzeniami psychicznymi. W ramach programu pilotażowego w Słupsku i nowej organizacji pracy - w Słupsku osiągnęliśmy taki wskaźnik, że spadła liczba hospitalizacji w oddziale zamkniętym, ale rozszerza się część pozaszpitalna. Staramy się robić wszystko, aby pacjent jak najdłużej przebywał w swoim środowisku. Uruchomiliśmy lecznictwo środowiskowe – wizyty w domu pacjenta – lekarza, psychologa, pielęgniarki psychiatrycznej. W sumie 511 osób jest objętych opieką środowiskową. Mamy też oddział dzienny – pacjent w ciągu dnia korzysta z terapii, ale wraca do domu. Już widzimy efekty – zmniejszyła się liczba hospitalizacji, mamy 40 miejsc w oddziale, a obłożenie jest na poziomie 28-30. Choć bywa oczywiście tak, że zajęte są wszystkie – mówi dyrektor Sikorski.

Psychiatria dziecięca to dziś palący problem. Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży potrzebuje pilnego zaopiekowania. Stąd najważniejszy w całej inwestycji wydaje się oddział psychiatryczny dla dzieci i młodzieży – na około 15 osób.

- Dzisiaj widzimy pilną potrzebę, aby taki oddział u nas powstał. Szpitale w Pomorskiem, które mają oddziały psychiatryczne dla dzieci – czyli szpital na Srebrzysku w Gdańsku, czy szpital w Starogardzie – są przepełnione. Nasze dzieci - szukając pomocy - trafiają do Świecia, czy Grudziądza – mówi Sikorski. - Po pandemii i izolacji, zjawisko się uwypukliło. Nakładają się problemy rodzin, szkoły i młodych ludzi, poradnia to kropla w morzu potrzeb, większość dzieci wymaga terapii, dzieci wracają do swojego środowiska, które często powoduje u nich frustrację, a w oddziale dziennym będzie szansa wyrwania dziecka z tego środowiska.

To duża inwestycja za ogromne pieniądze, ale jest szansa na ich pozyskanie.

- 6 maja rusza konkurs w ramach Funduszu Medycznego na wsparcie działań w psychiatrii dziecięcej. Będziemy aplikować o te środki do Ministerstwa Zdrowia przy wsparcia urzędu marszałkowskiego. Jesteśmy w dobrej sytuacji, ponieważ mamy już gotowy projekt, który jest finansowany w dużej mierze ze środków samorządu województwa pomorskiego. Projekt będzie jest bardzo nowoczesny, powstanie naprawdę przyjazne miejsce pracy i pobytu dla dzieci i młodzieży, tu wszystko ma być dedykowane dzieciom – mówi Sikorski i dodaje: - Na pewno będzie potrzebna pomoc miasta, ponieważ w oddziale dziennym jest obowiązek szkolny. Jestem już po wstępnych rozmowach.

Inwestycja rozpocznie się 2025 roku.

- W 2024 złożymy wniosek i będziemy czekać na rozstrzygniecie konkursu. Musimy podpisać umowę z Ministerstwem, aby mogły ruszyć procedury przetargowe i wybór wykonawcy.
Dokumentacja zawiera kosztorys, będzie to koszt około 25-30 mln. Ceny poszły maksymalnie w górę, a prac będzie bardzo dużo. Z obecnych budynków zostaną tylko mury. Powstaną obiekty nowoczesne, energooszczędne, z fotowoltaiką, ogrzewaniem podłogowym – mówi dyrektor.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mateusz Morawiecki przed komisją śledczą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza