MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sztandar dla Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Damnicy

oprac. Wojciech Frelichowski
Nadanie sztandaru Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno-Wychowawczemu w Damnicy.
Nadanie sztandaru Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno-Wychowawczemu w Damnicy. SOSW Damnica
Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno-Wychowawczemu w Damnicy nadano sztandar. To ważne wydarzenie w historii tej placówki.

W podniosłej uroczystości społeczności szkolnej towarzyszyło wielu gości i przyjaciół placówki. Oprócz fundatorów sztandaru obecni byli również pomorski kurator oświaty Grzegorz Krygier, władze powiatu słupskiego (SOSW w Damnicy jest jednostką powiatową) ze starostą słupskim Pawłem Lisowskim, czy Krystyna Danilecka-Wojewódzka, prezydent Słupska.

Historia Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Damnicy rozpoczęła się 1 września 1955 roku, kiedy powstał Państwowy Zakład Wychowawczy. Była to pierwsza placówka kształcenia specjalnego na terenie Pomorza. Budynek przyznany na siedzibę placówki to zabytkowy pałac niemieckiego farmaceuty Bayera.

W pierwszym roku istnienia Zakładu w szkole podstawowej zorganizowano pięć klas: dwie pierwsze oraz drugą, trzecią i czwartą. Urządzono i zaadaptowano pierwsze pomieszczenia na internat.

W latach 60-tych do potrzeb Zakładu przystosowano położony wokół obiektu park.

W 1984 r. placówka zmieniła nazwę na Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy. Ośrodek - w tym okresie - obejmuje kompleksową opieką pedagogiczną dzieci i młodzież niepełnosprawną intelektualnie w stopniu lekkim, umiarkowanym i znacznym, a od 2000 r. również z głębokim upośledzeniem umysłowym.

Celem ośrodka jest pomoc podopiecznym w usamodzielnieniu się. Dzięki specjalnie dobranym zajęciom dzieci budują poczucie własnej wartości, odwagę i wiarę w swoje możliwości. Ale też walczą z ograniczeniami fizycznymi. Uczą się, jak pokonywać trudności, których los im nie oszczędził.

W ofercie ośrodka, który podopieczni i kadra nazywają pieszczotliwie Akademią Pana Kleksa, znajduje się edukacja na poziomie szkoły podstawowej i szkoły przysposabiającej do pracy. Ponadto organizowane są zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju dziecka i zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze dla kilkudziesięciu wychowanków, które realizowane są w domach uczniów, w tym Domach Pomocy Społecznej w Machowinku i Przytocku.

Choć dyrekcja oraz kadra starają się o pozyskiwanie dodatkowych środków zewnętrznych, to potrzeby placówki są wciąż ogromne. Przede wszystkim obejmują one modernizację i doposażenie bazy rehabilitacyjnej oraz środki, które mogłyby zostać przeznaczone na dodatkowe zajęcia dla podopiecznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec sprawy Assange'a. Ugoda z USA zapewnia mu wolność

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza