Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Technopark: Szczecińska Dolina Krzemowa urośnie

Piotr Jasina [email protected] 921 481 33 34
To nie jest wizja przyszłości. Realizowane są już bowiem kolejne etapy projektu.
To nie jest wizja przyszłości. Realizowane są już bowiem kolejne etapy projektu.
Do połowy marca można składać oferty na realizację kolejnego etapu budowy Szczecińskiego Parku Naukowo-Technologicznego.

Przetarg na roboty budowlane ogłoszony został pod koniec ubiegłego roku. Przyjmowanie ofert zakończy się 15 marca. Natychmiast po wyłonieniu wykonawcy rusza prace budowlane. Powstaną obiekty przeznaczone na centrum innowacji i centrum komputerowe. Na działce 1,5 ha powstaną budynki posiadające w sumie 11 tys. metrów kwadratowych. Centrum pozwoli poszerzyć ofertę SPNT o usługi związane z dzierżawą powierzchni serwerowej.

 Dla mikroprzedsiębiorstw

- Technopark Pomerania ma koncentrować mikroprzedsiębiorstwa o niewielkich potrzebach lokalowych i dużych potrzebach wymiany wiedzy, networkingu, coachingu i kontaktów z ekspertami naukowymi - wyjaśnia Grzegorz Fiuk, prezes SPNT. - Dlatego pierwszy etap inwestycji dotyczy przede wszystkim infrastruktury inkubacyjnej - dwa budynki biurowe o powierzchni około 10 tys. m kw. oraz budynek centrum komputerowego. Wszystko nakierowane na wsparcie profesjonalną infrastrukturą teleinformatyczną start-up’ów i już działających firm.

W trzy lata, trzy obiekty 

W ciągu trzech lat przy ul. Niemierzyńskiej powstaną trzy obiekty. Pierwszy budynek przeznaczony zostanie na centrum innowacji, w którym, do użytku firm z sektora wysokich technologii, oddane zostaną pomieszczenia o wysokim standardzie. W drugim budynku będzie centrum inkubacji biznesu oferujące kompleksowy program wspierania biznesu dla początkujących przedsiębiorstw z branży IT.

 Ostatni budynek zostanie przeznaczony na centrum komputerowe, które umożliwi firmom prowadzenie działalności związanej z tworzeniem portali informacyjnych, przetwarzaniem danych czy archiwizacją zasobów informacyjnych. To pierwsza część inwestycji, której koszt wyniesie 100 milionów zł.

Wsparcie dla miasta

- Docelowo powstaną też obiekty wspierające realizację kompleksowej wizji rozwoju Szczecina innowacyjnego - dodaje Fiuk. - A więc ośrodek kształcenia ustawicznego, specjalizujący się w nowych trendach i technologiach w edukacji, a także centra badawczo-rozwojowe m.in. w obszarze społeczeństwa informacyjnego i nowoczesnej administracji, których specyfika wymaga funkcjonowania w kreatywnym otoczeniu.

Technopark Pomerania  We wrześniu 2010 roku nastąpiło otwarcie tzw. "etapu zerowego" Technoparku Pomerania. Do użytku oddano centrum inkubacji biznesu, które mieści się w wyremontowanym budynku byłej szkoły przy ul. Niemierzyńskiej (łącznie 30 pomieszczeń). W tej chwili działalność prowadzi tam kilkanaście firm z branży informatycznej. Po krótkim czasie od uruchomienia budynku inkubatora nastąpiła faktyczna współpraca biznesowa pomiędzy najemcami oraz zwiększyło się ich zaangażowanie w przedsięwzięcia branżowe. Efekt taki jest możliwy dzięki fizycznemu sąsiedztwu firm, które ułatwia codzienne kontakty i inspiruje do wspólnych działań.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza