Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tęcza w Słupsku zaprasza na festiwal z udziałem teatrów z Polski, Niemiec i Słowacji

Anna Czerny-Marecka
Anna Czerny-Marecka
„Pan Tadeusz. Ostatni zjazd” (Teatr Animacji z Poznania)
„Pan Tadeusz. Ostatni zjazd” (Teatr Animacji z Poznania) Materiały prasowe
W niedzielę, 18 września, rozpocznie się w Słupsku Festiwal Plastyki Teatrów Lalki i Formy. Przedstawienia będzie można oglądać w Słupsku (Tęcza, filharmonia i OT Rondo) oraz w Ustce. Już można rezerwować i kupować bilety.

O tym, że świat teatralny w Polsce czekał na tego rodzaju imprezę, świadczy zainteresowanie – do Teatru Lalki Tęcza, który jest organizatorem Festiwalu, wpłynęło ponad 70 zgłoszeń. Komisja decydująca o programie imprezy nie miała łatwego zadania. Ostatecznie widzowie dorośli i dzieci obejrzą 12 spektakli.

- W naszym kraju brakuje festiwali czy innych wydarzeń artystycznych, które skupiałyby swoją uwagę właśnie na plastyce teatru. Rozmawialiśmy o tym z wieloma scenografami i wszyscy bez wyjątku potwierdzali to spostrzeżenie, jednocześnie wyrażając głębokie uznanie dla idei stworzenia wydarzenia, którego głównym tematem byłaby plastyka teatru formy. Dlatego też postanowiliśmy uczcić jubileuszowy sezon 75-lecia Teatru Tęcza, zamykając go Festiwalem Plastyki Teatru Lalki i Formy - mówi dyrektor Tęczy Michał Tramer.

Festiwalowa widownia obejrzy we wrześniu dwanaście spektakli, których wspólnym mianownikiem jest niezwykła oprawa plastyczna. Przedstawienia zaprezentują teatry z Polski, Słowacji i Niemiec. Wśród nich: Olsztyński Teatr Lalek, Puppentheater Zwickau, Teatr Biuro Podróży z Poznania, Białostocki Teatr Lalek, Divadlo Houže Bratysława czy Teatr Arlekin z Łodzi.

Wydarzenie będzie realizowane na kilku płaszczyznach. Obok przeglądu spektakli teatralnych, który odbędzie się w dniach od 18 do 23 września, już można oglądać plenerową wystawę „Młoda scenografia”, która eksponowana jest na usteckiej promenadzie. Składają się na nią prace młodych twórców - studentów i absolwentów kierunków artystycznych związanych ze scenografią i kostiumografią. Jest ona poświęcona ich pierwszym realizacjom teatralnym oraz projektom.

Festiwal Plastyki Teatru Formy składać się będzie ponadto z dwóch wystaw – plakaty teatralne prezentowane będą na wystawie plenerowej na słupskich bulwarach nadrzecznych, a jubileuszowa wystawa lalek teatralnych ze zbiorów Teatru Lalki Tęcza - w Białym Spichlerzu w Słupsku.
- Tęcza chce się pochwalić nadzwyczaj bogatym zbiorem, na który składa się około 500 eksponatów. Wiele z nich zostało zaprojektowanych i częściowo wykonanych przez znakomitych scenografów, jak m.in.: Ali Bunsch, Adam Kilian, Leokadia Serafinowicz, Rajmund Strzelecki. Zorganizowanie wystawy w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku będzie okazją do przybliżenia działalności „Tęczy” oraz polskiego lalkarstwa w ogóle - mówi Michał Tramer.

Zadanie jest dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, miasta Słupsk i Ustka, Powiat Słupski i słupskich przedsiębiorców.

Program

  • 18 września (niedziela): godz. 16 - inauguracja i 75-lecie teatru (TL Tęcza).
  • 19 września (poniedziałek): godz. 11 - „Lot” (Olsztyński Teatr Lalek, TL Tęcza); godz. 19 – „Pan Tadeusz. Ostatni zjazd” (Teatr Animacji z Poznania, filharmonia); godz. 21:30 – „Kaspar” (Teatr Biuro Podróży, plener Ustka, wstęp wolny).
  • 20 września (wtorek): godz. 9 – „Czarnoksiężnik z Krainy Oz” (Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu, TL Tęcza; godz. 10, 12, 17 i 19 – „Król Olch” (Puppentheater Zwickau, Centrum Aktywności Twórczej w Ustce; godz. 17 – „Bezimienny/nieznany” (Fundacja Gra/nice, OT Rondo).
  • 21 września (środa): godz. 9 – „Brzydkie kaczątko” (Baj Pmorski, TORUŃ, filharmonia); godz. 12 – „Kulki” (Białostocki Teatr Lalek, Rondo); godz. 19 – „Beton” (Teatr Miniatura, TL Tęcza).
  • 22 września (czwartek) – godz. 9 – „Arka czasu” (Teatr Lalki i Aktora „Kubuś”, Kielce, filharmonia); godz. 11 – „Tata” (Teatr Arlekin, Łódź, Rondo); godz. 18 – „Navrat Ondreja Balaza (Divadlo Houže, Bratysława, TL Tęcza).
  • 23 września (piątek) – godz. 10 – „NIEbo i dłoNIE” (Teatr Lalki Tęcza, scena Tęcza).

Bilety do nabycia w kasach TL Tęcza, OT Rondo, filharmonii (w zależności od miejsca wystawiania spektaklu). Można je także kupić on-line, wchodząc w zakładkę bilety na stronie inernetowej Tęczy.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza