Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teraz jest więcej Krainy w Kratę. Wybierz się do skansenu

Arek Radomski
Skansen w Swołowie
Skansen w Swołowie archiwum
Na weekend słupscy muzealnicy zapraszają do Swołowa. Właśnie zakończyły się prace nad ośmioma obiektami, które podkreślają unikalny charakter Krainy w Kratę.

Muzeum w Swołowie rozrasta się i zmienia nazwę na Muzeum Kultury Ludowej Pomorza. Wszystko za sprawą nowych obiektów, które zwiedzać można od tej soboty.

Właśnie zakończyły się prace nad ośmioma budynkami na końcu wsi. Poddano je kompleksowej renowacji. Niektóre przeniesiono - cegła po cegle - z innych części Swołowa. Podczas prac starano się zachować jak najwięcej oryginalnych elementów. Tam, gdzie było to możliwe, wstawiano np. stare drewno, które pozyskiwano z budynków przeznaczonych do rozbiórki z okolicznych miejscowości. Część obiektów pokryto ceramiczną dachówką, wyprodukowaną jeszcze przed 1945 r. w miejscowych cegielniach. Do wypełniania drewnianych kwater użyto gliny ze Swołowa oraz Pieńkowa.

Etnologom udało się połączyć stare z nowym, bo trzy najważniejsze ze zrewitalizowanych obiektów, choć z zewnątrz w niczym nie różnią się od reszty, to od środka naszpikowane są elektroniką. Duży nacisk położono na multimedia i edukację dzieci i młodzieży. Z myślą o nich stworzono grę komputerową, dzięki której będą mogły zbudować sobie dom w kratę czy na animowanym filmie zobaczyć, jak korniki degradują drewno. Na potrzeby ekspozycji powstało 10 filmów - wyświetlane są na plazmowych telewizorach. Na jednym z nich zobaczymy, jak wygląda współczesna architektura w nadmorskich miejscowościach, w zestawieniu z tradycyjnym szachulcem, zwanym też murem pruskim.

W uratowanej od upadku stodole znalazło się miejsce na interaktywną wystawę o historii Pomorza i jego mieszkańcach. Na piętrze dawnej stodoły jest też sala konferencyjna oraz mała scena.
Odbudowano też dwa domy chlebowe, w których wypiekać się będzie tradycyjny chleb.
Jak zapowiadają muzealnicy, to będzie żywy skansen.

Koszt renowacji i dostosowania obiektów do nowoczesnych muzealnych standardów wyniósł osiem milionów złotych. Większość z tej kwoty to pieniądze unijne. - Między Szczecinem a Słupskiem nie ma takiego skansenu, a osiem obiektów, ze względu na swój charakter, są unikalnym przykładem dawnej wsi w tej części Polski - podkreślał na konferencji prasowej Mieczysław Jaroszewicz, dyrektor Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

- Udało się nam również pozyskać duża ilość dodatkowych eksponatów. Muzeum dla zwiedzających zostanie otwarte w sobotę, 26 maja (między godz. 10 - 19), oraz w niedzielę (od godz. 10 do 17).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza