MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Terytorialsi z Pomorza szkolili się z Brytyjczykami [zdjęcia]

Aleksander Radomski
Aleksander Radomski
por. Tomasz Klucznik
Żołnierze brytyjscy przyjechali do Polski żeby uczestniczyć w szkoleniu zintegrowanym z 71. i 73. batalionem lekkiej piechoty pomorskiej brygady WOT.

Przez dwa tygodnie lutego na terenie Strzepcza w powiecie wejherowskim, jedenastu instruktorów z 2nd Batalionu Duke of Regiment Lancaster’s szkoliło się z żołnierzami z 71. blp z Malborka i 73. blp ze Słupska. Zaproszeni żołnierze najpierw uczestniczyli we wspólnych ćwiczeniach z Polakami aby później, jako instruktorzy, dzielić się z nimi swoją wiedzą i umiejętnościami.

- Dzięki takiej formie współpracy można było maksymalnie wykorzystać czas przeznaczony na szkolenie terytorialsów - informuje por. Tomasz Klucznik, oficer prasowy pomorskiej brygady OT. - Nasi żołnierze, pod okiem brytyjskich instruktorów zdobyli nowe umiejętności oraz doświadczenie, które z powodzeniem będą wykorzystywać podczas swojej służby w myśl hasła: „Zawsze gotowi, zawsze blisko”. Okazało się, że zarówno wyposażenie, jaki i metody szkolenia, nie różnią się zbytnio od tych, które mają zastosowanie w sojuszniczej armii. W dodatku, tego typu współpraca była doskonałą okazją do podszlifowania swojego angielskiego.

Brytyjski regiment to jednostka z ogromną tradycją. Jej żołnierze służyli podczas pierwszej i drugiej wojny światowej, a ostatnio wykonywali swoje zadania w trakcie misji w Afganistanie. Na stałe stacjonują w północno-zachodniej Anglii. W zeszłym roku terytorialsi z 7PBOT rozpoczęli współpracę z tą jednostką. W wyniku podjętych działań zorganizowano wspólne ćwiczenia. W planach są kolejne przedsięwzięcia z ich udziałem.

Przypomnijmy, że w skład 7. Pomorskiej Brygada Obrony Terytorialnej wchodzą dwa bataliony: 71. Batalion Lekkiej Piechoty z Malborka i 73. Batalion Lekkiej Piechoty ze Słupska. W planach jest utworzenie trzeciego batalionu w Kościerzynie.

Docelowo brygada ma liczyć około dwa i pół tysiąca żołnierzy, dla których rejonem odpowiedzialności jest województwo pomorskie. Do zadań terytorialsów podczas pokoju należy pomoc miejscowej ludności w usuwaniu skutków klęsk żywiołowych, ochrona przed destabilizacją i dezinformacją. Współpraca z innymi służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo na terenie działania brygady. W trakcie konfliktu – prowadzenie działań we współdziałaniu z wojskami operacyjnymi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza