MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trzymamy kciuki za ósmoklasistów! Dzisiaj zdają egzamin z języka polskiego

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Rozpoczął się egzamin ósmoklasisty.
Rozpoczął się egzamin ósmoklasisty. Łukasz Capar
Punktualnie o godzinie 9 rozpoczął się egzamin ósmoklasisty z języka polskiego. W Słupsku przystąpiło do niego 391 uczniów szkół podstawowych prowadzonych przez Miasto Słupsk. Wyniki poznamy 3 lipca. Egzaminu nie można nie zdać, ale wyniki mają wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej.

Nastroje przed egzaminem wśród słupskich uczniów były dobre, choć mały stres się pojawił.

- Wydaje mi się, że jestem przygotowana, ale czasami robię błędy ortograficzne i boję się, że stracę przez to punkty - mówiła nam Wiktoria tuż przed egzaminem.

Zupełnie na luzie podszedł do egzaminu Kuba.

- Chcę iść do elektryka, a tam nie jest mi potrzebny wysoki wynik, więc jak wystarczy, że napiszę cokolwiek - mówił.

Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej.

- W Słupsku do egzaminu ósmoklasistów przystąpi 391 uczniów szkół podstawowych prowadzonych przez Miasto Słupsk. Wyniki poznamy 3 lipca. Mają one wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej. Połowa wszystkich punktów do zdobycia – to właśnie punkty za egzamin. Druga połowa to punkty za oceny na świadectwie szkolnym i inne osiągnięcia – mówi Monika Rapacewicz, rzecznik prasowa Urzędu Miejskiego w Słupsku.

Największa grupa ósmoklasistów (97,8 proc.) zadeklarowała przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego. Drugim najczęściej wybieranym językiem jest język niemiecki. Do egzaminu z pozostałych języków obcych - francuskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego – przystąpi zaledwie 0,7 proc. ósmoklasistów.

Dzisiaj uczniowie piszą egzamin z języka polskiego, jutro, 15 maja, - z matematyki, 16 maja z języka obcego nowożytnego.

We wszystkie trzy dni egzaminy będą rozpoczynać się o godzinie 9. Czas ich trwania zależy od przedmiotu, z którego uczniowie piszą egzamin. Egzamin z języka polskiego trwa dwie godziny. Egzamin z matematyki trwa 100 minut, a z języka obcego - 90 minut.

Kiedy wyniki?

Wyniki egzaminu ósmoklasisty zostaną ogłoszone 3 lipca. Tego samego dnia wyniki poznają uczniowie, otrzymają też zaświadczenia o wynikach. Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Jeśli uczeń z powodów zdrowotnych lub losowych nie będzie mógł przystąpić do egzaminu w wyznaczonym terminie, będzie go pisał w drugim terminie: 10 – 12 czerwca.

Wynik egzaminu ma wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej. Połowa wszystkich punktów do zdobycia to właśnie punkty za egzamin. Druga połowa to punkty za oceny na świadectwie szkolnym i inne osiągnięcia ucznia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza