Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tworzą listy inwestycji do wykonania za rządową rekompensatę

Zbigniew Marecki
Archiwum
Po 10 latach starań samorządy z rejonu słupskiego doczekały się praktycznej reakcji rządu na ich oczekiwania dotyczące rekompensat z tytułu budowy tarczy antyrakietowej w Redzikowie.

Do końca tygodnia mają dostarczyć do Warszawy harmonogram inwestycji, które chcą zrealizować, a potem ma być podpisany list intencyjny z rządem w sprawie programu rozwoju.

To skutek ostatnich rozmów z rządem na ten temat, które we wtorek odbyły się w Warszawie. Przed kilku miesiącami sprawą zajął się Piotr Müller - poseł ze Słupska i minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. To on zainicjował i koordynuje rządowe prace nad wieloletnim programem rozwoju regionu słupskiego.

Trwa głosowanie...

Na co powinno się przeznaczyć rekompensaty za budowę tarczy antyrakietowej:

Jak poinformował w poniedziałek w „Głosie Pomorza”, chodzi o ok. 90 mln złotych, które zostaną przeznaczone na dofinansowanie budowy szkół, przedszkoli, dróg czy też nowej infrastruktury sportowej. Pieniądze będą skierowane na lokalne potrzeby, dlatego do rządowych prac zaproszono słupskich samorządowców - wójta Gminy Słupsk, prezydent Słupska oraz starostę słupskiego. We wtorek ustalono, że każdy z samorządów otrzyma po 30 milionów zł.

Zobacz także: Samorządowcy są już po rozmowach z rządem w sprawie programu rekompensat

- Nasz raport, który opracowaliśmy kilka lat, pokazywał straty o wartości o wiele wyższej niż pieniądze, które mamy otrzymać w ramach rekompensat. Samorząd jednak zawsze cię cieszy z dodatkowych pieniędzy - mówi Barbara Dykier, wójt Gminy Słupsk.
Jak twierdzi, swoją część pieniędzy z rekompensat, które będą trafiać do regionu w ciągu kilku lat w ratach, zamierza wykorzystać na realizację inwestycji społecznych, na które trudno zdobyć fundusze zewnętrzne. Dlatego w ramach swojej listy inwestycji chce rozbudować szkołę we Włynkówku o punkt przedszkolny, rozbudować szkołę we Wrześciu, przeprowadzić kapitalne remonty szkół w Redzikowie, Jezierzycach i Głobinie, a także wybudować gminne centrum kultury w Siemianicach i doprowadzić do adaptacji pałacu w Lubuczewie na centrum usług społecznych.

Swoją listę inwestycji przygotowuje także prezydent Słupska. Jak nam powiedziała, po konsultacjach ze współpracownikami i radnymi wstępnie chce się przygotować do zbrojenie terenów, położonych na obrzeżach miasta. Przede wszystkim w rejonie ulicy Zaborowskiej i Owocowej. Według niej to przyczyni się do zwiększenia liczby mieszkańców oraz da większe wpływy ze sprzedaży uzbrojonych działek.

- Będziemy także kończyć inwestycję na stadionie przy ulicy Zielonej, o co prosił minister Müller - zapowiada Krystyna Danilecka-Wojewódzka.

Natomiast starosta słupski ma wykorzystać 30 milionów zł na budowę i przebudowę dróg na terenie powiatu, przy czym te inwestycje mają być realizowane w różnych gminach, tak, aby i one skorzystały na rekompensatach.

Samorządowcy są już po rozmowach z rządem w sprawie programu...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza