Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tydzień Ofiar Przestępstw. Gdzie można uzyskać poradę?

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
W poniedziałek rozpoczyna się Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. W tym roku ze względu na pandemię będzie miał on formułę telefoniczną.

Idea obchodów Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw sięga 2000 roku i ma na celu zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Natomiast 22 lutego to Międzynarodowy Dzień Ofiar Przestępstw. W Polsce ustanowiono go ustawą z dnia 12 lutego 2003 roku.

Porady prawne będzie można uzyskać w Komendzie Miejskiej Policji w Słupsku i w prokuraturach całego okręgu, a także w słupskich sądach.
- W dniach 22-28 lutego osoby pokrzywdzone będą mogły dowiedzieć się, jakie przysługują im uprawnienia oraz jakie są sposoby dochodzenia praw naruszonych w wyniku popełnienia przestępstw – informuje Monika Sadurska, rzeczniczka słupskiej policji. - Zainteresowani będą mogli skorzystać z porad policjantów w komisariatach policji w Słupsku. W razie potrzeby skorzystania z porad i konsultacji należy kontaktować się z dyżurnym Komendy Miejskiej Policji w Słupsku pod numerem telefonu: 59 848 05 45 lub 112.

Porady prawne będą udzielane również telefonicznie przez Prokuraturę Rejonową w Słupsku od poniedziałku do piątku w godzinach 9-14 pod numerem telefonu: 059 844 53 326.
- W dniach 22-26 lutego w jednostkach prokuratury okręgu słupskiego, to jest w Prokuraturze Okręgowej w Słupsku oraz w Prokuraturach Rejonowych w Słupsku, Lęborku, Chojnicach, Miastku, Bytowie i Człuchowie, wzorem lat ubiegłych zostanie przeprowadzona akcja pod tytułem: „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” - informuje z kolei Paweł Wnuk, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Słupsku. - W ramach niniejszej akcji prokuratorzy jednostek prokuratury okręgu słupskiego będą udzielać bezpłatnych telefonicznych porad prawnych osobom pokrzywdzonym przestępstwem oraz osobom, które czują się osobami pokrzywdzonymi przestępstwem. Bezpłatne telefoniczne porady prawne będą udzielane w godzinach 9-14.

W tych dniach także w Sądzie Okręgowym w Słupsku będą pełnione dyżury telefoniczne przez asystentów sędziego w godzinach 8-14 pod nr tel. 59 846 94 28 i 59 846 95 65. Dyżury służyć będą pomocą osobom pokrzywdzonym przestępstwem w skierowaniu ich do właściwych podmiotów udzielających pomocy oraz wyjaśnieniu zapisów Ustawy z dnia 7 lipca 2005 roku o państwowej kompensacie przysługującej ofiarom niektórych czynów zabronionych.

Z kolei w Sądzie Rejonowym w Słupsku przy ul. Grodzkiej 6 dyżurować będą kuratorzy, którzy udzielać będą porad i informacji osobom pokrzywdzonym przestępstwem. Również zaleca się kontakt telefoniczny lub mailowy. Szczegółowy wykaz dyżurujących kuratorów znajduje się na stronie internetowej Sądu Rejonowego w Słupsku.

Dyżury pełni także Okręgowy Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Słupsku przy ul. Jana Pawła II 1 lok. 224 w godzinach 8-15 - poniedziałek, wtorek, środa, czwartek i piątek oraz 9-13 – sobota. Telefon: 690 489 658.
 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza