Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tydzień pomocy osobom pokrzywdzonym. Rozmowa z Krzysztofem Młynarczykiem, prokuratorem rejonowym w Słupsku

Aleksandra Chacińska
Krzysztof Młynarczyk: - Jesteśmy, by rozwiązać problem.
Krzysztof Młynarczyk: - Jesteśmy, by rozwiązać problem. Andrzej Gurba
Ten tydzień 23-27 lutego poświęcony jest pomocy ofiarom przestępstw. Możliwe jest skorzystanie z darmowego poradnictwa prawnego.

Kto może zgłosić się na bezpłatną poradę? Czy możliwe jest podjęcie przez osoby nieletnie lub małoletnie działania w swoim imieniu - kiedy podejrzewają, że są ofiarami czynu, który mógłby ich zdaniem zainteresować prokuraturę?

W Polsce nie stosujemy tzw. systemu skandynawskiego, w którym osoby nieletnie mogą samodzielnie zgłaszać podejrzenie popełnienia przestępstwa do prokuratury. Osoba zgłaszająca się czy w przypadku Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, czy każdego innego dnia musi być de facto pełnoletnia. Jednak do rozpoczęcia postępowania wystarczy informacja wskazująca na popełnienie przestępstwa.

Z jakimi problemami przychodzą zainteresowani pomocą w zakresie wszczęcia postępowania w Tygodniu Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem?

Najczęściej zgłaszane są sprawy niepodlegające pod prokuraturę, często nie są to przestępstwa w rozumieniu prawno-karnym. Podczas tych kilkunastu lat łącznie kilkadziesiąt spraw stało się przedmiotem zainteresowania Prokuratury Rejonowej w Słupsku.

Czy w ramach bezpłatnego poradnictwa jest również pomoc w rozpoczęciu procesu cywilnego?

Kierujemy zainteresowanych do odpowiednich służb. Działania w czasie tygodnia nie zwalniają jednak z opłat w procesie cywilnym. W sobotę - 27 września 2014 r. zakończyła się akcja Niebieski Parasol, która w tym roku upłynęła pod hasłem "Bądź mądry przed szkodą. Praca - rodzina - biznes" - w ramach tej akcji właściwe jest zgłaszanie zainteresowanych do wyznaczonych kancelarii prawnych w celu pozyskania darmowej porady prawnej.

Czy ilość zgłaszanych przestępstw do słupskiej prokuratury zwiększyła się od 5 lutego bieżącego roku, kiedy Sejm przegłosował Konwencję o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej?

Jeśli sprawa dotyczy przemocy domowej, to prokuratura wszczyna od razu postępowanie.

Jak ocenia pan świadomość prawną społeczeństwa, czy wiele osób korzysta z akcji?

Widzę coraz większą świadomość, zwłaszcza wśród młodszych osób. Jednak ciągle aktualne jest, że ludzie niechętnie i nieufnie podchodzą do prokuratury. Jesteśmy po to, żeby pomóc rozwiązać problem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza