Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie w Słupsku, Ustce i Tuchomiu wirtualnie postrzelają. Trzy nowe strzelnice w regionie

Grzegorz Hilarecki
Grzegorz Hilarecki
Zespół Szkolno-Przedszkolny z wirtualną strzelnicą. Powstała dzięki dotacji MON-u i wsparciu samorządu.
Zespół Szkolno-Przedszkolny z wirtualną strzelnicą. Powstała dzięki dotacji MON-u i wsparciu samorządu. Łukasz Capar
Rządowy program Ministerstwa Obrony Narodowej „Strzelnica w powiecie” w tym roku dotrze do Słupska oraz gmin Ustka i Tuchomie. Powstaną trzy pneumatyczne strzelnice.

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że środki z rządowego programu trafią w tym roku trzy miejsca w naszym regionie.

Strzelnice wirtualne powstaną w Słupsku (za 160 000 zł dotacji), gminie Ustka (171 016 zł) oraz gminie Tuchomie (133 344 zł).

W ramach rządowego programu „Strzelnica w powiecie 2023”, jednostki samorządu terytorialnego otrzymały dofinansowanie na utworzenie strzelnic wirtualnych wraz z wyposażeniem strzeleckim. Dzięki temu, będzie możliwe prowadzenie zorganizowanego szkolenia strzeleckiego.

- Wiemy jak ważne jest bezpieczeństwo w dzisiejszych czasach. Rząd Prawa i Sprawiedliwości robi wszystko, by jak najlepiej zadbać o bezpieczeństwo Polaków. Stąd przychodzimy do państwa z kolejną edycją tak ważnego programu. Zachęcam gorąco do poprawiania swoich umiejętności strzeleckich. Jako społeczeństwo musimy rozwijać także tę sferę, ponieważ atak Rosji na Ukrainę pokazał, że wojna nie jest reliktem ubiegłej epoki – mówił poseł Piotr Müller.

Celem tego programu jest rozbudowa infrastruktury strzelnic pneumatycznych w Polsce, rozwijanie postaw proobronnych wśród młodzieży, umożliwienie prowadzenia szkolenia strzeleckiego dla uczniów szkół, które prowadzą działalność dydaktyczno-wychowawczą w dziedzinie obronności państwa (tzw. klasy mundurowe, oddziały przygotowania wojskowego).

Program wzbudził duże zainteresowanie. Przypomnijmy, że w naszym regionie taka wirtualna strzelnica powstała w Damnicy. System multimedialny strzelnicy umożliwia animację prowadzenia szkoleń z różnych odległości, do tarcz i obiektów w wirtualnej przestrzeni oraz w różnych porach dnia, przy zmiennych warunkach atmosferycznych.

W Domaradzu, gdzie w styczniu oddano do użytku taką strzelnicę mieliśmy okazję ją sprawdzić. Strzał pada, ale dźwięk symuluje głośnik. Nie ma też kul i łusek. Jest za to laser przymocowany do karabinka lub pistoletu, i wyświetlacz, za którego pomocą w sali o długości kilku metrów zmieszczą się cztery osie wirtualnej strzelnicy długie, w zależności od opcji, na 25, 50 lub 100 metrów.

Młodzież dowiaduje się, jak załadować broń i przyjąć odpowiednią pozycję. Również jak zgrać muszkę ze szczerbinką, a potem wybrać i nacisnąć język spustowy. Repliki AK-47 i amerykańskiego AR-15 ważą tyle, co oryginalna broń, ale mają mniejszy odrzut. Na wyposażeniu strzelnicy są też repliki pistoletów Glock.

Strzelnica w Domaradzu to rezultat starań gminy o grant w ramach projektu „Strzelnica w powiecie 2022” Ministerstwa Obrony Narodowej. Kosztowała ponad 195 tysięcy złotych, z czego 155 tys. zł to resortowa dotacja. Została uruchomiona na początku stycznia. Na razie korzystają z niej uczniowie ze szkół podstawowych gminy Damnica: w Damnie, Damnicy i Zagórzycy.
Gmina w zawartej w MON-em umowie musi zapewnić 130 godzin nieodpłatnego szkolenie strzeleckiego dla uczniów i dodatkowe 30 godzin dla organizacji pozarządowych zajmujących się obronnością i bezpieczeństwem.

Szkoła w Redzikowie też już ma taką wirtualną strzelnicę. Została sfinansowana ze środków MON i oddano ją do użytku w lutym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza