Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Umorzona sprawa karnoskarbowa Magdaleny Adamowicz. Zarzuty przedawniły się, postępowanie trwało w sądach 4 lata

Stanisław Balicki
Stanisław Balicki
Sprawa karnoskarbowa Magdaleny Adamowicz umorzona przez sąd w Gdańsku
Sprawa karnoskarbowa Magdaleny Adamowicz umorzona przez sąd w Gdańsku Jakub Steinborn
Gdański sąd rejonowy umorzył postępowanie w sprawie karnoskarbowej Magdaleny Adamowicz. Wdowa po prezydencie Gdańska została wcześniej uniewinniona od zarzutów nieujawnienia dochodów z lat 2011-12. Prokuratura złożyła odwołanie od wyroku we wrześniu 2022 roku. Już tamten proces przeciągał się z powodu zwolnień lekarskich obecnej europoseł, w sumie niedostępna była rok. Sąd wyższej instancji dopiero za trzecim podejściem rozpatrzył sprawę z kilkumiesięcznym poślizgiem. Rozpoczęcie powtórzonego postępowania wyznaczono dopiero na kwartał przed przedawnieniem.

Sąd Rejonowy w Gdańsku podczas posiedzenia 22 lutego umorzył powtórzone postępowanie przeciw Magdalenie Adamowicz z uwagi na przedawnienie karalności czynów. Chodzi o zarzuty dotyczące błędnego rozliczenia podatku i ukrywania dochodu za wynajem mieszkań w latach 2011-12.

Nakazane przez sąd okręgowy wyrokiem z 26 kwietnia 2023 powtórzenie postępowania w I instancji ruszyło 14 września. Wcześniej dwukrotnie ten proces odwoławczy nie mógł się rozpocząć. Jeden z sędziów składu orzekającego złożył wniosek o wyłączenie się ze sprawy. Sędzia ten już zastępował innego, chorego członka składu orzekającego. Z kolei pierwszy falstart był spowodowany tym, że skład sędziowski nie zdołał zapoznać się z całością akt.

Prokuratura krajowa złożyła apelację jeszcze we wrześniu 2022, na początku roku 2023 sąd wyznaczył lutowy termin sprawy odwoławczej, która ostatecznie rozpoczęła się w kwietniu.

Proces w I instancji, który zakończył się uniewinnieniem Magdaleny Adamowicz, trwał długo z powodu absencji oskarżonej uzasadnianej zwolnieniami lekarskimi. Rozpoczął się 22 lutego 2021 roku, jednak przez następnych 13 miesięcy sądowi udało się przeprowadzić jedynie trzy rozprawy. Po trwającym łącznie 366 dni okresie niedostępności Magdaleny Adamowicz sąd na podstawie odpowiednich przepisów postępowania karnego postanowił wydać wyrok mimo niemożliwości odebrania od niej wyjaśnień. Zapadł wyrok uniewinniający, od którego odwołała się prokuratura.

Wdowa po prezydencie Gdańska była oskarżona o dwa przestępstwa karnoskarbowe – nieujawnienie w zeznaniach podatkowych za lata 2011 i 2012 dochodów w łącznej wysokości 400 tys. zł (odpowiednio 300 tys. zł oraz 100 tys. zł). Do nieprawidłowości miało dochodzić w czasie, gdy obecna europosłanka rozliczała się wspólnie z mężem. Akt oskarżenia do Sądu Rejonowego w Gdańsku skierował w sierpniu 2020 r. Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu.

Część zarzutów ze sprawy w I instancji, dotyczących roku 2011 przedawniła się z początkiem 2023 roku. Przedawnienie dotyczące pozostałych, z roku 2012, nastąpiło 1 stycznia 2024.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza