MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Unikalne starodruki w słupskiej Bałtyckiej Bibliotece Cyfrowej (wideo)

(mmb)
Skanowanie starodruków, które mają pół tysiąca lat, realizowane jest z wielką ostrożnością.
Skanowanie starodruków, które mają pół tysiąca lat, realizowane jest z wielką ostrożnością. Fot. Łukasz Capar
"Kosmografia, czyli opis krajów świata" Sebastiana Muenstera z XVI wieku oraz cztery inne unikalne starodruki są digitalizowane w słupskiej Bałtyckiej Bibliotece Cyfrowej.

Starodruki pochodzą ze zbiorów muzeum w Darłowie. Będą wykorzystane m.in. do przygotowania internetowej wystawy z okazji zbliżającej się 80. rocznicy powstania placówki w legendarnym darłowskim zamku.

Wśród dzieł, które są właśnie zapisywane w formie cyfrowej, jest też opis przekazów o cierpieniach Jezusa, wydany po niemiecku w 1729 roku, niemieckojęzyczny zbiór praw krajów Pomorza z 1591 roku i "Prawa, konstytucye i przywileje Królestwa Polskiego y Wielkiego Xsięstwa Litewskiego" z 1727 roku, spisane bardzo ciekawą, bo archaiczną polszczyzną.

W księdze tej są m.in. uchwały sejmowe o podatkach, m.in. o podatku pogłównym, nakładanym na Żydów w dawnej Rzeczypospolitej za opiekę polskich monarchów.

Ciekawa jest też "Kosmografia", zawierająca opisy krajów świata, wydrukowana w 1556 roku. Zainteresuje nie tylko znających język niemiecki, bo jest bogato ilustrowana. Zawiera m.in. mapę I Rzeczypospolitej.

- W muzealnych zbiorach te starodruki dostępne są tylko dla wybranych. Zbyt częste przeglądanie ich przez postronnych narażałoby te unikaty na zniszczenie. Dzięki digitalizacji i zamieszczeniu bardzo dokładnych skanów w internecie, każdy będzie je mógł pooglądać sobie w domu na komputerze i w każdym innym miejscu na świecie, gdzie dociera internet - mówi Sławomir Żabicki, specjalista ds. digitalizacji w BBC. - W formie cyfrowej zapewnimy byt tym dziełom przez kolejne stulecia.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza