Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uroczysta lekcja historii na temat wybuchu powstania styczniowego

Martyna Mora [email protected]
Tomasz Groch w innowacyjny sposób poprowadził wczoraj lekcję o powstaniu styczniowym.
Tomasz Groch w innowacyjny sposób poprowadził wczoraj lekcję o powstaniu styczniowym. Łukasz Capar
Wczoraj obchodziliśmy 150. rocznicę powstania styczniowego. Z tej okazji w bibliotece zorganizowano uroczystą lekcję historyczną.

Uchwałą Senatu rok 2013 jest rokiem powstania styczniowego, a 22 stycznia obchodziliśmy 150. rocznicę jego wybuchu.

-Celem tej lekcji jest uświadomienie młodym ludziom, chociażby tego, że ulice które mamy w Słupsku nie są nazwane nazwiskami przypadkowych osób. To od tych słów swoje wystąpienie rozpoczął Tomasz Groch, nauczyciel Liceum Ogólnokształcącego im. Wacława Sierpińskiego w Słupsku.

Dzięki multimedialnej prezentacji uczniowie zapoznali się z wizerunkami postaci kojarzonych z powstaniem, tj. Romuald Traugutt, Fiodor Berg, czy Marian Langiewicz. Nauczyciel posiłkował się także obrazami, które upamiętniały sceny z powstania oraz muzyką.

Zobacz także: Głos ma Historia- serwis historyczny Głosu Pomorza

Samo powstanie spowodowane było m.in. niespodziewanym poborem do wojska rosyjskiego, powstawaniem licznych organizacji spiskowych i manifestacjami patriotycznymi. Jego początek datuje się na 22 stycznia1863 roku, zakończyło się jesienią następnego roku. Znaczna przewaga Rosjan sprawiła, że powstańcy nie mieli większych szans na powodzenie. Ostatecznym ciosem było przyznanie chłopom ziemi na własność, zaczęli oni wówczas rezygnować z dalszej walki.

- Ta lekcja była dla mnie wyzwaniem - mówi Tomasz Groch. -Myślę, że młodzież chętniej uczestniczy w takich urozmaiconych lekcjach historii, bo przecież mówi się, że jest ona po prostu nudna. Czasem wystarczą jakieś eksponaty czy zdjęcia, by zainteresować młodzież. Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie ze zdobyczy technologicznych, projektory i laptopy to świetna sprawa - dodaje nauczyciel.
Uczniowie faktycznie byli zasłuchani i w skupieniu wpatrywali się w prezentowane slajdy.

- Wykład był interesujący, na pewno ciekawszy niż zwykła lekcja w klasie. Co prawda, przyzwyczajeni jesteśmy do lekcji z panem Tomaszem, ale tu było nieco inaczej. Zdjęcia i muzyka na pewno sprawią, że na dłużej zapamiętamy, to o czym była mowa - mówi Karolina z II klasy z IV LO w Słupsku.
Lekcją poprowadzoną przez Tomasza Grocha podsumowała Grażyna Przybylak z Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, konsultantkę ds. nauczania historii i edukacji regionalnej:

- Jestem pod ogromnym wrażeniem przeprowadzonej lekcji. Musimy docenić wkład włożony w poszukiwanie materiałów, szczególnie zachwycają zdjęcia i muzyka - mówi Przybylak..

Całe spotkanie zostało zorganizowane przez kierownik filii nr 8 Miejskiej Biblioteki Publicznej, Annę Buczkowską-Pawlik.

Powstanie styczniowe

-powstanie swoim zasięgiem objęło ziemie zaboru rosyjskiego, Królestwo Polskie i ziemie zabrane, stoczono około 1200 bitew i potyczek.

-Najważniejsze bitwy: Miechowo - 17 lutego 1863, Grochowiska - 18 marca1863, Kobylanka - 1, 6 maja 1863, Żyrzyno - 8 sierpnia 1863

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza