Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urszula Wyrwa patronką ronda w Słupsku. Miasto uhonorowało zasłużoną założycielkę Słupskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku [ZDJĘCIA]

Wojciech Lesner
Wojciech Lesner
Urszula Wyrwa patronką nowego ronda w Słupsku. W miejskich uroczystościach brała udział rodzina zasłużonej słupszczanki.
Urszula Wyrwa patronką nowego ronda w Słupsku. W miejskich uroczystościach brała udział rodzina zasłużonej słupszczanki. Wojciech Lesner
12 września Urszula Wyrwa oficjalnie objęła patronat nad rondem u zbiegu ulic Kaszubskiej i Kilińskiego w Słupsku. Miasto uhonorowało w ten sposób słupską działaczkę społeczną, założycielkę SUTW.

Na miejską uroczystość zaproszono członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku, samorządowców, przedstawicieli działających w mieście instytucji oraz, przede wszystkim, rodzinę Urszuli Wyrwy. Na skrzyżowaniu ulic Kaszubskiej i Kilińskiego uczczono pamięć kobiety, która działalność na rzecz miasta, społeczeństwa i lokalnego przemysłu prowadziła w Słupsku przez blisko 55 lat.

- Jeżeli myślę o Urszuli Wyrwie to przede wszystkim jest ona dla mnie inspiracją. Inspiracją, w jaki sposób potencjał intelektualny, zawodowy, wiedzy technicznej wykorzystać dla innych ludzi. Cieszę się niezmiernie, że Ula Wyrwa będzie miała taką pamięć – w miejscu ruchliwym, bo i ona była ruchliwa, jej było wszędzie pełno. W „Alce”, w konkursach, wyjazdach, we współpracy międzynarodowej. To bardzo dynamiczne miejsce Słupska jest jak jej bijące serce – dla firmy, dla rodziny i dla miasta – mówiła w czasie uroczystości prezydent Słupska, Krystyna Danilecka-Wojewódzka.

W konsultacjach społecznych dotyczących nadania nazwy nowemu rondu w Słupsku wzięło udział aż 365 mieszkańców. Większość z osób opowiedziało się za tym, aby patronat nad nowym rondem objęła Urszula Wyrwa. Niewielkiej części mieszkańców, którzy wzięli udział w konsultacjach nie spodobał się zaproponowany patron. Podnieśli oni, że nazwa ronda powinna nawiązywać do charakterystycznych punktów tej części miasta.

Kim była Urszula Wyrwa?

Urszula Wyrwa przyjechała do Słupska w 1967 r. jako absolwentka Politechniki Łódzkiej Wydziału Chemii Spożywczej, by w 1968 r. rozpocząć pracę w nowo powstałych Północnych Zakładach Przemysłu Skórzanego, później przemianowanych na „Alkę”. Była motorem wielu zmian w procesach produkcyjnych, liderem wynalazczości i działalności racjonalizatorskiej. Największym sukcesem zespołu kierowanego przez Urszulę Wyrwę było stworzenie prototypu „sztucznej skóry”, która miała służyć masowej produkcji taniego obuwia.

Sukces osiągnęli w 1972 r. przypieczętowując patentem własną technologię. W 1973 r. „Złoty Kwartet” technologów ze słupskiej „Alki” (Urszula Wyrwa-szefowa zespołu, Stanisław Zbijowski, Jerzy Szynkiewicz, Piotr Nosal) w dowód wielkich zasług zostali nagrodzeni przez miasto tytułem „Słupszczanina Roku”. Po raz pierwszy był to tytuł zbiorowy.

Po rozstaniu się z pracą zawodową Urszula Wyrwa szukała dla siebie nowych wyzwań. W listopadzie 2003 r. powstał pomysł powołania Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Słupsku. Kierowany przez nią Słupski Uniwersytet Trzeciego Wieku (SUTW) w błyskawicznym tempie rozrastał się, osiągając po 10 latach imponującą liczbę 300 członków. Zaczynał od wykładów o zdrowiu, a po 12 latach stał się silną placówką edukacyjną, artystyczną i społecznikowską. SUTW odmienił życie tysiącom ludzi nie tylko w Słupsku. Z jego doświadczeń czerpały inne miejscowości. A wszystko zaczęło się od jednej twardej kobiety – Urszuli Wyrwy, która chciała zaktywizować swoich rówieśników.

Urszula Wyrwa zmarła w dniu 10.06.2022 r. w wieku 85 lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza