MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Usteckie Wodociągi zbudują dwie nowe studnie głębinowe

Bogumiła Rzeczkowska
Ustczanie zużywają dużo wody, a w związku z rozwojem miasta będą potrzebowali jeszcze więcej. Rozpoczęło się postępowanie dotyczące wydania decyzji środowiskowej w sprawie budowy dwóch studni głębinowych.

Burmistrz Ustki wszczął postępowanie administracyjne na wniosek Wodociągów Ustka w sprawie wydania decyzji środowiskowej. Wodociągi planują zbudować dwa urządzenia wodne, które umożliwią pobór wód podziemnych. Studnie głębinowe SW-8 i SW-9 wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną powstaną w rejonie ulicy Rybackiej w Ustce.

- Wystąpiliśmy do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Słupsku oraz Dyrektora Zarządu Zlewni w Gdańsku Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie o opinię, czy w tej sprawie istnieje obowiązek wydania decyzji środowiskowej, czy możliwość odstąpienia od niej – mówi Eliza Mordal, rzeczniczka usteckiego ratusza.

Jednak zanim rozpoczną się odwierty, które umożliwią czerpanie krystalicznie czystej wody z głębokości nawet około 70 metrów, niezbędne jest przeprowadzenie wielu procedur, ponieważ inwestycja potencjalnie może zagrażać środowisku.

- Termin realizacji, czyli wypełnienie procedur administracyjnych i dokonanie odwiertów w przypadku decyzji o konieczności wykonania oceny oddziaływania na środowisko to około cztery lata, a w przypadku, gdy nie będzie takiej konieczności to około dwóch lat – mówi Grzegorz Bartkowiak, kierownik działu inwestycji i usług usteckich Wodociągów. - Na tym etapie nie można określić dokładnych kosztów. Szacunkowy koszt wykonania 1 metra bieżącego odwiertu bez infrastruktury technicznej towarzyszącej studni to od 800 do 1400 złotych. Na wykonanie tych urządzeń pozwolenie wodnoprawne wydają Wody Polskie.

Grzegorz Bartkowiak wyjaśnia, że co jakiś czas miasto musi przełączać się na inną wodę:

Potocznie mówiąc, studnia żyje, dopóki filtr się nie zamuli. Roczny pobór wody w Ustce to około 1 000 000 metrów sześciennych. W okresie letnim wzrost poboru sięga 30 procent. Miasto wciąż się rozwija. To nie tylko przyszłe obiekty na ulicy Wczasowej, ale nowe osiedla powstające w zachodniej Ustce.

Ta inwestycja ma zapewnić nieprzerwane dostawy i dobre ciśnienie w kranach w sytuacji, gdy pobór jest duży.

ZOBACZ TAKŻE: Odnawiają mury, rekonstruują studnię

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza