Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spółdzielnia Socjalna Razem z Kępic świętuje jubileusz 10-lecia

oprac. Wojciech Frelichowski
Spółdzielnia Socjalna „Razem” w Kępicach istnieje od 10 lat.
Spółdzielnia Socjalna „Razem” w Kępicach istnieje od 10 lat. UM Kępice
W 2014 roku w Kępicach powstała Spółdzielnia Socjalna „Razem”. Ideą jej założenia była aktywizacja osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, czyli długotrwale bezrobotnych, niepełnosprawnych, a także po wyrokach sądowych, czy też mających problemy społeczne.

Impulsem do podjęcia konkretnych działań związanych z powstaniem spółdzielni był projekt utworzenia sieci spółdzielni socjalnych, który w 2014 roku prowadziła Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego SA w Słupsku. Na ten cel PARR zdobyła dofinansowanie ze środków unijnych.

– Inicjując powstanie tego podmiotu ekonomii społecznej, chcieliśmy uzyskać wiele efektów. To między innymi stworzenie przestrzeni do zatrudnienia osób zagrożonych marginalizacją, zwiększenie aktywizacji zawodowej i społecznej. Poza tym zależało nam, aby świadczone usługi publiczne były dostępne szybko i na miejscu. Cieszymy się, że te cele zostały sprawnie osiągnięte – wyjaśnia Maciej Chaberski, zastępca burmistrza Kępic.

Spółdzielnia Socjalna „Razem” świadczy wiele usług, wykorzystując coraz lepszy sprzęt. To między innymi szeroki wachlarz prac porządkowych na terenie gminy, dbałość o tereny zielone, odśnieżanie, prace remontowe, wycinka drzew i krzewów, malowanie pomieszczeń, pilne prace zgłaszane przez Sołtysów i mieszkańców, itp.

- Taki jubileusz, to powód do dumy. Przez te lata zrobiliśmy wiele dla naszej gminy, rozwinęliśmy także naszą spółdzielnię i podnieśliśmy kwalifikacje zawodowe wielu mieszkańców – mówi Krzysztof Senger, prezes Spółdzielni Socjalnej „Razem” w Kępicach.

Zastrzykiem, który dodał tej spółdzielni skrzydeł, był projekt walki z barszczem Sosnowskiego. To unikalny w skali kraju projekt z zakresu ekologii, na który gmina zdobyła dotację.

- W ostatnich latach wyspecjalizowaliśmy się w walce z roślinami inwazyjnymi, w tym bardzo niebezpiecznego barszczu Sosnowskiego. Dzięki zdobytym umiejętnościom, nasi pracownicy zlikwidowali wiele hektarów tych roślin – dodaje prezes Senger.

Spółdzielnia Socjalna „Razem” zatrudnia kilkanaście osób. Choć praca nie jest łatwa, to pracownicy wzajemnie się wspierają w podejmowanych działaniach.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza