Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W niedzielę zaczną się obchody setnej rocznicy urodzin patrona Słupska

Zbigniew Marecki
Zdjęcie poglądowe.
Zdjęcie poglądowe. Łukasz Capar
Rozpocznie je msza święta za błogosławionego Bolesława Kostkowskiego o godz. 11.30 w kościele Mariackim, którą będzie celebrował biskup ordynariusz Edward Dajczak.

Przypomnijmy: Bronisław Kostkowski przyszedł na świat 11 marca 1915 r. w Słupsku. W 1919 r. wraz z rodzicami przeprowadził się do Bydgoszczy. Po ukończeniu szkoły powszechnej, w 1926 r. wstąpił do Gimnazjum Humanistycznego. W szkole pełnił funkcję prezesa Sodalicji Mariańskiej.
W 1936 r. zdał maturę i rozpoczął naukę w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku. W kwietniu 1939 r. przyjął dwa niższe święcenia kapłańskie, ale dalsze studia przerwał wybuch II wojny światowej.7 listopada 1939 r. gestapo aresztowało biskupa diecezji włocławskiej Michała Kozala, rektora seminarium księdza doktora Franciszka Korczyńskiego oraz 22 alumnów, wśród których był Bronisław Kostkowski. Trafił do włocławskiego więzienia, w którym panowały bardzo ciężkie warunki.

Gdy Niemcy dowiedzieli się, że urodził się w Słupsku leżącym na terenach dawnej Rzeszy, zaproponowali mu wolność w zamian za wyrzeczenie się kapłaństwa. Matce, która przyniosła tę wiadomość do więzienia, odpowiedział: "Raczej śmierć wybiorę, niż sprzeniewierzę się powołaniu, którym Bóg mnie zaszczycił". W styczniu 1940 r. osadzono go w obozie przejściowym w Lądzie, skąd w sierpniu został wywieziony do Szczeglina. Jeszcze w tym samym miesiącu trafił do obozu zagłady w Sachsenhausen, a stamtąd w grudniu do Dachau.

Zdaniem współtowarzyszy obozowej niedoli wyjątkowo mężnie znosił wszelkie przeciwności i cierpienia, starał się każdemu spieszyć z pomocą. Latem 1942 r. został skierowany do wyczerpującej pracy na plantacji ziół. Zmarł 27 września 1942 r. na gruźlicę, na którą zachorował wskutek głodu i wycieńczenia. Ciało spalono w krematorium. W 1999 r. został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II w grupie 108 błogosławionych męczenników. W 2004 r. Rada Miejska Słupska ustanowiła błogosławionego patronem miasta.

Druga msza w intencji błogosławionego odbędzie się w środę o godz. 18 w kościele św. Ottona. Ponadto w niedzielę w kościele Mariackim można będzie zobaczyć okolicznościową wystawę fotograficzną. Przygotowano również dwa konkursy. Zespół Szkół Katolickich w Słupsku przygotował konkurs multimedialny pod hasłem "Co wiem o błogosławionym Bronisławie Kostkowskim", który jest skierowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i liceów. Natomiast Stowarzyszenie "Obszar Wrażliwości Artystycznej" i Klub Plastyka im. Stefana Morawskiego zaprasza młodzież z gimnazjów i liceów do udziału w konkursie plastycznym "Młodzi i sacrum".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza