Chodzi o System Obrony Przeciwrakietowej Aegis Ashore (AAMDS).
- Po osiągnięciu zdolności operacyjnej ochroni Polaków i infrastrukturę krytyczną – powiedział PAP Riki Ellison, ekspert systemów obronnych i założyciel amerykańskiej organizacji Missile Defense Advocacy Alliance (MDAA).
Ellison wyszczególnił, że system odstrasza ograniczone pierwsze uderzenie i zmienia
kalkulację przeciwnika. Po osiągnięciu zdolności operacyjnej jeszcze w tym roku będzie chronił ludność Polski i infrastrukturę krytyczną. Zapewni też więcej czasu na podjęcie decyzji oraz reakcję.
- System stanowi zarazem element odstraszania ze strony Stanów Zjednoczonych, ponieważ obsługuje go nasz personel. Każdy atak na siły zbrojne USA będzie miał znaczące konsekwencje – dodał szef MDAA.
Wśród korzyści dla Polski z instalacji AAMDS w Redzikowie wyliczył obronę przeciwrakietową Polski przed pociskami ICBM (międzykontynentalny pocisk balistyczny), pociskami balistycznymi pośredniego i średniego zasięgu wystrzeliwanymi z Iranu, a także odstraszanie przed takim atakiem. Zapewnia też obronę przeciwrakietową przed tymi samymi pociskami krajom skandynawskim, Wielkiej Brytanii i Europy Północnej.
Ellison zaznaczył, że AAMDS jest częścią systemu obrony przeciwrakietowej Aegis, którego sprzęt, jak i oprogramowanie są rozmiesczone na 88 okrętach marynarki wojennej USA, które są stale ulepszane.
- Polska lokalizacja jest ograniczona do obrony przed rakietami balistycznymi, zgodnie z wymogami i uzgodnieniami z Polską, Stanami Zjednoczonymi i NATO przeciwko Iranowi. Nie ma zainstalowanego oprogramowania systemu obrony przeciwrakietowej Aegis do obrony przed pociskami manewrującymi i zagrożeniami z powietrza, ani nie planuje umieszczenia pocisków manewrujących i przechwytujących w systemie pionowego startu w Polsce – dodał szef MDAA.
Jednocześnie zauważył, że w Polsce może zostać zainstalowany system obrony
przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, podobny do wszystkich aktywnych systemów Aegis Missile Defense na okrętach amerykańskich.
Ellison zwrócił uwagę, że system jest obecnie zaprojektowany do walki z Iranem. Wykorzystuje czujniki USA i NATO, skierowane w stronę Iranu, a także BMDOC (BM Command and Control) w Ramstein w Niemczech. Ma ograniczone możliwości obrony punktowej przed pociskami balistycznymi, przed zagrożeniem, w tym z Rosji - na bronionym obszarze, na którym jest skoncentrowany i zlokalizowany.
W nawiązaniu do sprzeciwów Moskwy wobec obecności systemu obrony przeciwrakietowej w krajach Europy Wschodniej i Środkowej, zwłaszcza w kontekście agresji Kremla na Ukrainę, prezes MDAA przypomniał, że Rosja zawsze protestowała przeciwko systemom obrony przeciwrakietowej USA i zawsze będzie to robić, aby utrzymać swoją przewagę.
- Rosja jest zależna od swoich możliwości rakietowych, aby prowadzić i wygrać wojnę z Ukrainą, ponieważ straciła przewagę powietrzną nad tym krajem w pierwszych trzech dniach wojny. Zawsze będzie przeciwna wszelkim systemom obrony przeciwrakietowej, które negują jej siłę i bojowe wykorzystanie rakiet – przewidywał ekspert.
W jego przekonaniu Rosja nigdy jednak nie będzie miała przewagi powietrznej w Europie nad NATO lub Stanami Zjednoczonymi i zawsze będzie musiała polegać na pociskach rakietowych, aby to zrównoważyć, tak jak robi to obecnie na Ukrainie.
- Chciałbym również wspomnieć, że polska baza Aegis Ashore będzie automatycznie połączona z amerykańskimi okrętami obrony przeciwrakietowej z siedzibą w Hiszpanii, z których cztery są przydzielone do europejskiej misji BMD dotyczącej Iranu. Obecne oprogramowanie pozwala polskim Aegis Ashore na wystrzeliwanie rakiet przechwytujących z tych okrętów w trybie "Launch on Remote" na Bałtyku, Morzu Północnym, Morzu Czarnym i Morzu Śródziemnym oraz na przechwytywanie z czujników tych okrętów w trybie "Engage on Remote". Również amerykańskie okręty obrony przeciwrakietowej mogą robić to samo, korzystając z polskiej strony Aegis Ashore dla Engage on Remote i Launch on Remote – akcentował Ellison.
Missile Defense Advocacy Alliance jest organizacją non-profit założoną w 2002 roku. Do jej zadań należy wspieranie wdrażania, rozwoju i udoskonalania obrony przeciwrakietowej.
Źródło: PAP
Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?