Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Rondzie zaprezentowano książkę "Gra w kości"

Zbigniew Marecki [email protected]
Elżbieta Cherezińska i dr Bronisław Nowak podczas wieczoru autorskiego w Rondzie.
Elżbieta Cherezińska i dr Bronisław Nowak podczas wieczoru autorskiego w Rondzie. Fot. Kamil Nagórek
Chciałam pokazać naszego największego króla jako człowieka z krwi i kości. Niektórzy mówią, że seksu jest jednak w powieści za mało - mówiła w Słupsku Elżbieta Cherezińska, autorka "Gry w kości".

Mieszkająca w Kołobrzegu Elżbieta Cherezińska weszła przebojem do nurtu literatury popularnej jako autorka serii feminizujących romansów historycznych, odwołujących się do sag skandynawskich ("Saga Sigrun" i "Ja, jestem Halderd").

Kolejne powieści z tego nurtu są w przygotowaniu. Tymczasem w miniony czwartek, podczas wieczoru autorskiego w Ośrodku Teatralnym Rondo, Cherezińska zaprezentowała swoje najnowsze dzieło: powieść "Gra w kości". Opowiada w niej o tym, jak doszło i jak przebiegał zjazd gnieźnieński w roku 1000.

- To było wielkie wydarzenie, bo po raz pierwszy władca niemiecki wkroczył wówczas na nasze ziemie nie po to, aby walczyć, ale jako pątnik, pielgrzymujący do grobu swojego przyjaciela-męczennika św. Wojciecha. Tej wizycie musiały towarzyszyć wielkie gry dyplomatyczne. Właśnie o nich chciałam opowiedzieć - tłumaczyła zebranym pisarka.

Choć początkowo bohaterem powieści chciała uczynić tylko księcia Bolesława Chrobrego, syna Mieszka I, pierwszego polskiego króla, szybko zrozumiała, że musi go zestawić z postacią cesarza niemieckiego Ottona III. W efekcie głównymi bohaterami tej opowieści są : 22-letni subtelny i wykształcony cesarz ze skłonnościami do ascezy i homoseksualizmu oraz 33-letni polski książę - brutal i analfabeta, który miał ochotę zostać przywódcą Słowian.

- W polityce jednak jest tak, że wybitne, charyzmatyczne jednostki dają twarz, ale ważne decyzje są podejmowane pod wpływem ich zakulisowych doradców - uważa Cherezińska.

Dlatego w powieści duże role odgrywają także doradcy obu władców: pochodzący z Saksonii biskup Unger, który doradzał księciu Bolesławowi, oraz benedyktyn Gerbert z Aurillac, współpracownik cesarza Ottona III, bardziej znany jako papież Sylwester II, który do historii przeszedł także jako wybitny matematyk i wynalazca.
Jednocześnie autorka, która przestudiowała źródła historyczne polskie i niemieckie oraz współpracowała z archeologami, zadbała nie tylko o wiarygodność dialogów, ale o zachowanie szczegółowych realiów historycznych.

- W opisie tronu cesarza pojawia się nawet informacja o liczbie schodków, po których trzeba było do niego dojść - zachwyca się dbałością o szczegóły dr Bronisław Nowak, mediewista z Akademii Pomorskiej w Słupsku, który prowadził spotkanie z autorką w Rondzie.

Dla wielu czytelników niewątpliwie atrakcyjna będzie akcja powieści, w której pojawiły się także sceny z życia prywatnego obu władców. Szczególne wrażenie robią opisy pożycia erotycznego księ­cia Bolesława z jego ukochaną żoną Emnildą.
Nie jest wykluczone, że zobaczymy je na telewizyjnym ekranie, bo - jak zdradziła pisarka - są przymiarki, aby na podstawie powieści zrealizować serial telewizyjny.

Gdzie kupić książkę
"Grę w kości" Elżbiety Cherezińskiej można kupić w księgarni Ratuszowej przy ul. Filmowej w Słupsku. Cena egzemplarza wynosi 32,90 zł.
W tej księgarni można też kupić inne książki tej autorki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza