MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Rowach blisko 90 dzieci z Ukrainy uczy się w oddziałach przygotowawczych. Kurator oświaty była tu z wizytą

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
W województwie pomorskim uczy się już ponad dziesięć tysięcy uczniów, którzy przybyli do Polski po agresji Rosji na Ukrainę.  Uczą się w placówkach przygotowawczych. Wizytę w nich złożyła Małgorzata Bielang Pomorski Kurator Oświaty. Spotkała się z dziećmi w Rowach, Runowie i w Ustce.
W województwie pomorskim uczy się już ponad dziesięć tysięcy uczniów, którzy przybyli do Polski po agresji Rosji na Ukrainę. Uczą się w placówkach przygotowawczych. Wizytę w nich złożyła Małgorzata Bielang Pomorski Kurator Oświaty. Spotkała się z dziećmi w Rowach, Runowie i w Ustce. Fot. SP Objazda
W województwie pomorskim uczy się już ponad dziesięć tysięcy uczniów, którzy przybyli do Polski po agresji Rosji na Ukrainę. Uczą się w placówkach przygotowawczych. Wizytę w nich złożyła Małgorzata Bielang Pomorski Kurator Oświaty. Spotkała się z dziećmi w Rowach, Runowie i w Ustce.

Dzieci i młodzież ukraińska ma możliwość edukacji w polskich przedszkolach, oddziałach przygotowawczych lub klasach szkolnych. Wiele samorządów utworzyło oddziały przygotowawcze w szkołach lub w tzw. innych lokalizacjach.
W środę, 12 kwietnia, Małgorzata Bielang, Pomorski Kurator Oświaty spotkała się z uczniami z Ukrainy i ich opiekunami oraz z przedstawicielami samorządów, a także osobami prowadzącymi ośrodki, które przyjęły uchodźców. Kurator odwiedziła placówki w Runowie (gmina Potęgowo), w Ustce i w Rowach (gmina Ustka), gdzie zapoznała się z organizacją funkcjonujących tu oddziałów przygotowawczych. Odwiedziła też Szkołę Podstawową w Objeździe, której podporządkowane są oddziały przygotowawcze w Rowach.

- W ośrodkach wczasowych w Rowach przebywa ponad sto dzieci, w tym około 90 w jednym ośrodku Lazur, do którego przeniesiono ukraiński dom dziecka. Utworzyliśmy w tych ośrodkach oddziały przygotowawcze dla tych dzieci - mówi Jacek Goreński, dyrektor Szkoły Podstawowej w Objeździe, w gminie Ustka. - Nasi nauczyciele dojeżdżają do tych ośrodków i prowadzą tam zajęcia. Zatrudniłem też dodatkowo nauczycielkę języka polskiego, która uczy dzieci języka. Nie są to tradycyjne lekcje, ale oddziały przygotowawcze z naciskiem na naukę języka polskiego. W minimalnym stopniu realizowana jest też podstawa programowa, jednak zajęcia są skierowane na integrację grup tak, aby ci uczniowie byli gotowi we wrześniu podjąć naukę w polskich szkołach, jeśli będzie taka potrzeba i konieczność - mówi dyrektor.

Dzieci są w wieku od 7 do 14 lat.
- Uczniowie są podzieleni na trzy grupy wiekowe - pierwsza grupa to uczniowie klas I-III, druga to klasy IV, V i VI, a trzecia grupa wiekowa to klasy VII i VIII - tłumaczy Goreński.

W szkolnych spotkaniach uczestniczyli Paweł Lisowski, Starosta Słupski, Anna Boniecka, zastępca Wójta Gminy Potęgowo, Rafał Kuleta, zastępca Wójta Gminy Ustka, Jacek Goreński, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Ludzi Morza w Objeździe, Jolanta Kamińska, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Słupsku, naczelnicy referatów oświaty oraz kadra pedagogiczna pracująca z uczniami z Ukrainy.
- Wszystkim należą się słowa uznania za trud i zaangażowanie włożone w jak najlepszą organizację nauki i stworzenia godnych warunków życiowych osobom przybyłym z Ukrainy - mówiła Małgorzata Bielang, Pomorski Kurator Oświaty.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza