Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W rzece Łebie trwa tarło troci

Fot. Krzysztof Falcman
Lęborczanie na moście na ul. Staromiejskiej podziwiają tarło troci.
Lęborczanie na moście na ul. Staromiejskiej podziwiają tarło troci. Fot. Krzysztof Falcman
Straż rybacka i służby mundurowe patrolują tarliska. Wędkarze narzekają, że ryb jest mniej, ale są większe. A lęborczanie wpatrują się w wodę.

- Patrz mamo, jaka wielka ryba - zauważa mała Małgosia.
- Coś ty, ta dopiero jest ogromna - dodaje jej brat.

Po czym rozpoznać, że sezon na tarło troć jest w pełni? Po liczbie gapiów, którzy stojąc na moście na ulicy Staromiejskiej wymieniają między sobą uwagi na temat ryb widocznych w wodzie.
W tym roku, zdaniem wędkarzy i miłośników przyrody, ryb jest zdecydowanie mniej niż rok temu. Nie powinno to jednak budzić obaw.

- Ale nie jest to jakąś lokalną specyfikę, w Słupsku też jest mniej troci - mówi Bronisław Szablewski z lęborskiego koła Polskiego Związku Wędkarskiego i podkreśla, że za to ryby są zdecydowanie większe niż wcześniej.

Na terenie Lęborka trocie, które akurat o tej porze roku przechodzą tzw. tarło, podziwiać można na trzech tarliskach. W sumie na terenie miasta i w jego najbliższej okolicy jest ich sześć. Dwa są jeszcze w okolicach Drętowa, jedno, nowe, wybudowano na Strudze Rybnickiej.

Przez cały czas, szczególnie w nocy tarliska są pilnowane przez wspólne patrole służb mundurowych i ochotniczą straż rybacką. Jednak zdaniem strażników, choć efekty są widoczne, to całkowicie kłusownictwa zlikwidować się nie da.

- Kłusownicy to nasza zmora. Tarlisk jest za dużo, ludzi do pilnowania już znacznie mniej. A kłusownictwo to nierzadko tradycja rodzinna - wyjaśnia jeden z wędkarzy.

- Ryby w okresie tarła są bardzo bezbronne, bo są słabe i wycieńczone - w tym czasie w ogóle nie jedzą. Nabierają sił dopiero w połowie grudnia, kiedy po zakończonym tarle wracają do morza - mówi Bronisław Szablewski.

Filmik, a także galerię zdjęć zrobionych przez członków lęborskiego koła Polskiego Związku Wędkarskiego, na których można obejrzeć, w jaki sposób zachowuje się troć podczas tarła, dostępne są na stronie internetowej pod adresem: www.pzw.lebork.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza