Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W słupskim krwiodawstwie brakuje krwi

Marcin Prusak [email protected]
W okresie wakacji zapotrzebowanie na krew jest duże (więcej wypadków), za to krwiodawców najmniej w roku.
W okresie wakacji zapotrzebowanie na krew jest duże (więcej wypadków), za to krwiodawców najmniej w roku. Kamil Nagórek
W słupskiej Stacji Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa brakuje krwi wszystkich grup. W wakacje zawsze jest problem z krwiodawcami, a ci nieliczni mają problemy.

Latem spada liczba ludzi, którzy zgłaszają się do placówek krwiodawstwa w całej Polsce.

- Obecnie mamy bardzo niskie rezerwy krwi, dlatego zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby wspomóc stację - mówi Marzena Harnaszkiewicz-Więckowska z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Słupsku.

- Wakacje są okresem, kiedy zwiększa się liczba wypadków na drogach, a co za tym idzie, zwiększa się również zapotrzebowanie na krew.

Tymczasem okresowe powody braku krwi podczas wakacji nakładają utrudnienia dla krwiodawców. Zupełnie niepotrzebne.

Na ulicach wokół słupskiej stacji krwiodawstwa od 1 lipca powstała strefa płatnego parkowania. Wszyscy parkujący w niej muszą płacić za pozostawienie samochodu na ulicy. Obowiązek ten dotyczy również krwiodawców przyjeżdżających do stacji.

- Już zauważyliśmy, że krwiodawcy narzekają na konieczność płacenia za postój samochodu w czasie, gdy oddają krew - dodaje Harnaszkiewicz-Więckowska.

- Konieczność płacenia za postój zniechęca do oddawania krwi. Opłaty za postój, jakie musi ponieść kierowca zostawiający auto w strefie płatnego parkowania, są niemałe. Za pierwszą godzinę parkowania musi zapłacić 2,50 zł, za drugą godzinę - 3 zł.

Wizyta w stacji krwiodawstwa trwa zwyczajowo godzinę lub nawet dwie. To oznacza, że honorowi krwiodawcy, którzy oddają krew bezpłatnie ,muszą dopłacić do tego, że dzielą się z kimś własną krwią.

- Dzisiaj jeszcze przyjechałem samochodem i zostawiłem go kilka przecznic dalej, żeby nie płacić za parkowanie - mówi Tomasz Kuczanowski, krwiodawca. - Ale to naprawdę zniechęca. Zimą czy jesienią będzie pewnie jeszcze gorzej - dodaje.

O problemach z płatnym parkingiem szefostwo słupskiego RCKiK informowało władze Słupska jeszcze przed rozpoczęciem działania strefy. Dotąd tego problemu nikt jeszcze nie rozwiązał.

- Pracujemy nad tą sprawą - tłumaczy Marcin Grzybiński, zastępca dyrektora Zarządu Infrastruktury Miejskiej w Słupsku.

- Zastanawiamy się nad dwoma rozwiązaniami. Albo centrum krwiodawstwa będzie miało kilka zaświadczeń o prawie do darmowego parkowania do rozdania krwiodawcom, albo wystawimy kilka abonamentów służbowych na parkowanie. Człowiek przyjeżdżający oddać krew będzie mógł poprosić o udostępnienie ich na czas oddania krwi.

Na razie pracownicy ZIM nie potrafią powiedzieć, od kiedy krwiodawcy będą mogli parkować za darmo.
- Postaramy się jeszcze w lipcu - deklarują.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza