Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Słupsku powstaje spożywczy sklep społeczny

Zbigniew Marecki
Spożywczy sklep społeczny będzie się znajdował przy ul. Mickiewicza 48. Właśnie trwa remont lokalu.
Spożywczy sklep społeczny będzie się znajdował przy ul. Mickiewicza 48. Właśnie trwa remont lokalu. Fot. Krzysztof Piotrkowski
Bank Żywności w Słupsku tworzy swój sklep społeczny, który będzie działał w lokalu przy ul. Mickiewicza 48. Będą mogły się w nim zaopatrywać osoby, które otrzymają specjalne bony z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

Bank Żywności w Słupsku to organizacja pozarządowa, która zajmuje się pozyskiwaniem i dystrybucją żywności do lokalnych organizacji dobroczynnych i placówek pomocy społecznej oraz zapobiega marnowaniu jedzenia.

- Do naszego sklepu, który będzie działał w lokalu przekazanym przez prezydenta Słupska, będą mogły się zgłosić osoby potrzebujące pomocy, skierowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie - mówi Lidia Hanczaruk, szefowa Banku Żywności w Słupsku. - Jedzenie już od pewnego czasu otrzymujemy od współpracujących z nami marketów.

Jak twierdzi Hanczaruk, są to najczęściej rzeczy z krótkim terminem przydatności do spożycia lub na przykład towar w wadliwym opakowaniu.

Bank Żywności w Słupsku już od pewnego czasu wydaje żywność dla potrzebujących seniorów w swojej siedzibie przy ulicy Słonecznej.

- Obecnie z naszej pomocy żywnościowej w ramach sklepu społecznego korzysta 10-15 osób miesięcznie. Po otwarciu sklepu przy ul. Mickiewicza, który będzie się znajdował w centrum miasta, będzie z niego z pewnością korzystać o wiele więcej osób. Towary z tego sklepu będą przede wszystkim przeznaczone dla seniorów, którzy po zakupie leków mają niewiele pieniędzy na kupno żywności - wyjaśnia dyrektor Lidia Hanczaruk.

Rozwój sklepów społecznych w różnych częściach kraju to efekt wejścia w życie Ustawy o przeciwdziałaniu marnowania żywności, która obowiązuje od września. W wyniku tej ustawy sprzedawcy żywności (np. markety spożywcze) w ciągu 5 miesięcy muszą zawrzeć umowy, na mocy których będą przekazywać do szybkiego wykorzystania żywność z kończącym się terminem ważności.

Według szacunków Banków Żywności, Ustawa o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności pozwoli na uratowanie nawet 100 tys. ton żywności więcej niż dotychczas.

Sklepy mogą zawierać umowy z dowolną organizacją pomocową, która ma możliwość dystrybucji artykułów spożywczych swoim podopiecznym.

Ustawa jest bardzo istotna przede wszystkim ze względów społecznych. Według najnowszych danych GUS za 2018 roku, już 2 mln Polaków to osoby doświadczające skrajnej biedy. Podobnie wzrosła liczba osób żyjących w ubóstwie relatywnym - z 13,4 do 14,2 proc. To pokazuje, jak wielu ludzi w naszym kraju znajduje się w trudnej sytuacji życiowej.

Do tej pory przepisy prawne przeciwdziałające marnotrawstwu żywności wprowadzono m.in. we Włoszech, Francji, Czechach i Belgii. Wejście w życie nowej polskiej Ustawy sprawia, że Polska znalazła się w gronie krajów, które w aktywny sposób zapobiegają nie tylko marnowaniu jedzenia, ale także podejmują walkę z rosnącym problemem zmian klimatycznych.

Zobacz także: Powstaje pierwszy sklep charytatywny w Słupsku.

Fundacja Przystań powołała pierwsze w Słupsku Przedsiębiorstwo Społeczne, które da pracę osobom niepełnosprawnym. W jego ramach powstaje sklep charytatywny przy ul. Kopernika, a przy ul. Gdyńskiej mieścić się będzie warsztat monterski i poligrafia. Wszystkie pieniądze na to przedsięwzięcie pochodzą ze zbiórek społecznych i z koncertu charytatywnego, na którym wystąpiła Olga Bończyk (po koncercie była tak wzruszona, że zrezygnowała z umówionego wcześniej honorarium). Pomagają też słupskie firmy i wielu ludzi dobrej woli.

Powstaje pierwszy sklep charytatywny w Słupsku (zdjęcia, wideo)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza