MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Słupsku powstała olbrzymia farma fotowoltaiczna. Elektrownia już działa [zdjęcia]

Wojciech Frelichowski
Farma Fotowoltaiczna Strzelino. Elektrownia zajmuje teren ponad 53 hektarów. Jej moc to 45 MWp.
Farma Fotowoltaiczna Strzelino. Elektrownia zajmuje teren ponad 53 hektarów. Jej moc to 45 MWp. Polenergia
Na północno-zachodnich krańcach Słupska wyrosła wielka farma fotowoltaiczna. To inwestycja spółki Polenergia. Moc tej elektrowni pozwala zasilić 24 tys. gospodarstw domowych.

Oficjalna nazwa tej inwestycji to Farma Fotowoltaiczna Strzelino, gdyż w chwili planów inwestycyjnych oraz procedowania niezbędnych zgód była ona lokalizowana w obrębie miejscowości Strzelino w gminie Redzikowo. Jednak po rozszerzeniu granic Słupska w 2023 r. te tereny zostały włączone do miasta.

Farma Fotowoltaiczna Strzelino jest położona w pobliżu Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów w Bierkowie, które wchodzi w skład Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Słupsku. Budowa farmy rozpoczęła się na początku 2023 r. Koszt budowy wyniósł 68 mln zł.

W poniedziałek, 17 czerwca, nastąpiło oficjalne otwarcie Farmy Fotowoltaicznej Strzelino.

Powierzchnia inwestycji liczy ponad 53 hektary, na których zamontowano ponad 73 tys. modułów fotowoltaicznych, siedem stacji transformatorowych średniego napięcia oraz jedną stację transformatorową wysokiego napięcia. Poszczególne stacje przyłączono do lokalnego operatora sieci dystrybucyjnej kablami średniego i wysokiego napięcia o długości prawie 10 kilometrów.

Moc Farmy Fotowoltaicznej Strzelino wynosi 45 MWp (megawatopik – jednostka używana w fotowoltaice). Jak informuje inwestor, szacowana roczna produkcja tej farmy to około 48 GWh, co odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną 24 tys. gospodarstw domowych.

- Strzelino to największy projekt fotowoltaiczny Polenergii. Położenie naszych inwestycji sprawia, że farmy wiatrowe i słoneczne, którymi dysponujemy, znakomicie się uzupełniają. W naszym lądowym portfelu rozwojowym mamy projekty o łącznej mocy blisko 2100 MW – mówi Jerzy Zań, prezes Polenergia S.A.

Łączna moc lądowych projektów Polenergii w rozwoju to ok. 1350 MW w projektach wiatrowych i prawie 700 MW w projektach fotowoltaicznych.

Polenergia to największa polska prywatna grupa energetyczna. Jej strategicznym polem działania są morskie farmy wiatrowe na Bałtyku. Wspólnie z firmą Equinor jako konsorcjum, realizuje projekt budowy farm wiatrowych Bałtyk I, Bałtyk II i Bałtyk III. Będą one dysponować łączną mocą do 3 GW, co pozwoli na zasilenie zieloną energią ponad 4 milionów gospodarstw domowych. Dwa bardziej zaawansowane projekty - Bałtyk II i Bałtyk III (w odległości ok. 37 i 22 km od linii brzegowej na wysokości Ustki oraz Łeby) - mają zostać uruchomione w 2027 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza