Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Słupsku rozpoczął się I Kongres Nauk o Bezpieczeństwie. Dyskusje naukowców połączono z atrakcjami dla mieszkańców [ZDJĘCIA]

Wojciech Lesner
Wojciech Lesner
Impreza ma charakter międzynarodowy
Impreza ma charakter międzynarodowy Łukasz Capar
I Kongres Nauk o Bezpieczeństwie organizowany jest przez Instytut Bezpieczeństwa i Zarządzania Uniwersytetu Pomorskiego. W programie wydarzenia dominują panele dyskusyjne dla naukowców, ale nie zabrakło też oferty skierowanej do mieszkańców Słupska.

Impreza ma charakter międzynarodowy. Biorą w niej bowiem udział rektorzy i naukowcy z Ukrainy, Słowacji i Czech. Głównym celem Kongresu jest dyskusja o stanie i perspektywach polskich nauk o bezpieczeństwie. Ta nowa (wyłoniona z nauk wojskowych) dyscyplina naukowa skupia uczonych z połączonych w 2018 r. dyscyplin: nauk o bezpieczeństwie i nauk o obronności.

Wydarzenie jest adresowane nie tylko do środowisk naukowych, w których dominują nauki o bezpieczeństwie, ale również do przedstawicieli innych nauk związanych z bezpieczeństwem i środowiska dziennikarskiego zajmującego się problematyką bezpieczeństwa i obronności. W debatach i dyskusjach, które dobędą się 21 i 22 czerwca w murach Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku weźmie udział ponad 100 osób.

- Nauki o bezpieczeństwie wyłoniły się z nauk wojskowych. W 2011 roku było pierwsze spotkanie przedstawicieli nauk o bezpieczeństwie w Szczytnie. Od tego czasu nie było takiego kongresu, który opowiedziałby o trzech kluczowych pojęciach, a więc o: subdyscyplinach, przedmiotach poznania i paradygmatach – mówi profesor Janusz Gierszewski, dyrektor Instytutu Bezpieczeństwa i Zarządzania UP w Słupsku. - Kongres przeznaczony jest przede wszystkim dla przedstawicieli środowiska nauk o bezpieczeństwie – policji, wojska, czy straży pożarnej.

Coś ciekawego znaleźli dla siebie również mieszkańcy

Choć I Kongres Nauk o Bezpieczeństwie kierowany jest przede wszystkim do środowiska naukowego, organizatorzy nie zapomnieli o mieszkańcach Słupska. Na terenie kampusu uczelnianego przy ul. Arciszewskiego odbył się bowiem dzień otwarty Katedry Bezpieczeństwa Narodowego. Na imprezę zaproszono służby mundurowe – z ich ofertą z zainteresowaniem zapoznawała się młodzież ze słupskich szkół, ale również studenci. Przedstawiciele Wojskowego Centrum Rekrutacji w Słupsku tłumaczyli chętnym, w jaki sposób zostać żołnierzem.

- Jesteśmy na Kongresie po to, aby zachęcić młode osoby do wstąpienia do wojska. Promujemy dobrowolna zasadniczą służbę wojskową oraz projekty Ministerstwa Obrony Narodowej, które się aktualnie odbywają – dla zainteresowanych pań jest chociażby projekt „samoobrona dla kobiet”. Wiele uczestników przychodzi do nas, by po prostu dowiedzieć się, jak wstąpić w szeregi wojska – odpowiadamy na wszelkie pytania, udzielamy kompleksowych informacji. Przepisy zmieniają się, aby ułatwić kandydatom wstąpienie do armii. Jest to bardzo przejrzysta droga – mówi ppor. Michał Zblewski z WCR w Słupsku. - Bycie żołnierzem to duża duma – duma, że można służyć ojczyźnie. Są z tego też duże benefity finansowe – dodaje.

Do założenia munduru zachęcała również Placówka Straży Granicznej w Ustce, czy Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce. Pomorski Urząd Celno-Skarbowy na swoim stoisku prezentował natomiast wyroby wyprodukowane ze skór, czy części ciał zwierząt chronionych konwencją waszyngtońską – czyli towary, które zostały skonfiskowane podróżnym na granicach.

- Są to rzeczy, które nie mogą być wprowadzone na obszar celny Unii Europejskiej – wyjaśnia asp. Jarosław Cieśliński z Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego, dodatkowo zachęcając do wstąpienia do służby. - Oferujemy potencjalnym kandydatom do służby stałe zarobki, bogaty socjal, emeryturę po 25 latach służby, dodatkowe urlopy, pakiety socjalne, czy dopłaty do zajęć kulturalno-oświatowych. Zapraszamy wszystkie osoby do służby – służby w nienormowanym czasie pracy, która niesie za sobą niebezpieczeństwo stresu, ale służby ciekawej i różnorodnej.

Na imprezie nie mogło zabraknąć również słupskiej straży pożarnej i policji.

- Bardzo chętnie uczestniczymy w tego typu inicjatywach. Podczas takich wydarzeń, poza prezentacją policyjnego sprzętu, rozmowach o bezpieczeństwie, poruszamy również kwestie pełnienia służby w policyjnym mundurze. Zachęcamy do wstąpienia w nasze szeregi, opisujemy proces rekrutacji i odpowiadamy na pytania osób zainteresowanych pełnieniem służby w Policji. Informacje na ten temat można znaleźć także na specjalnej stronie internetowej – zachęca Jakub Bagiński, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Słupsku. - Zawód policjanta to z pewnością duże wyzwanie, ale jednocześnie marzenie wielu młodych osób. Bez wątpienia można stwierdzić, że jest to ciekawa praca, w której każdy może znaleźć miejsce dla siebie, a umiejętności i wiedza pomagają podnieść poziom bezpieczeństwa obywateli – dodaje.

Jutro odbędzie się drugi dzień I Kongresu Nauk o Bezpieczeństwie. Organizatorzy chcą, aby impreza miała charakter cykliczny i już planują kolejną jej edycję.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza