Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

W sobotę odsłonięcie tablicy pamięci Zenona Lewanda usteckim porcie

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Dyrektor PPiUR Korab w Ustce Zenon Lewand
Dyrektor PPiUR Korab w Ustce Zenon Lewand Archiwum gp24.pl
W sobotę w Ustce przy kładce portowej odbędzie się uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej Zenonowi Lewandowi, wieloletniemu dyrektorowi Przedsiębiorstwa Połowów i Usług Rybackich Korab.

- Do powstania tablicy doprowadziła grupa inicjatywna byłych pracowników Korabia i ich rodzin. Jej liderem jest artysta Andrzej Mazur, syn wieloletniego kierowcy dyrektora Zenona Lewanda – informuje Eliza Mordal, rzeczniczka usteckiego ratusza.

Zenon Lewand był dyrektorem przedsiębiorstwa Przedsiębiorstwa Połowów i Usług Rybackich Korab w latach 1955-1981. Urodził się 31 grudnia 1920 roku w Przemyślanach koło Lwowa. W październiku 1939 roku, po wejściu na wschodnie tereny RP Rosjan, powierzono mu jako 19-latkowi funkcję zastępcy naczelnika poczty. W 1942 roku został zmobilizowany do Armii Czerwonej, a w 1943 roku do Armii Berlinga tworzącej się w Sielcach nad Oką. Służył jako oficer w armii przeciwlotniczej. Walczył m.in. pod Warszawą i Berlinem. Karierę w wojsku zakończył w 1946 roku jako zastępca komendanta Podoficerskiej Szkoły Artylerii Przeciwlotniczej w Gdyni.

W latach 1946-1955 pracował w handlu m.in. w MHD w Szczecinie, gdzie osiedlił się wraz z rodziną. Następnie na kilka miesięcy trafił do szczecińskiego Centralnego Zarządu Rybołówstwa Morskiego.

Jesienią 1955 roku Zenon Lewand został dyrektorem naczelnym PPiUR Korab w Ustce. Znacząco przyczynił się do rozwoju tej firmy, istniejącej od 1952 roku, budując wiele nowych obiektów i ściągając do Ustki specjalistów z całego kraju. Był osobą powszechnie w Ustce znaną i cenioną, często pomagał pracownikom w ich sprawach bytowych. W latach 1960-1969 PPUR Korab otrzymał aż siedmiokrotnie sztandar przechodni ministra żeglugi jako przedsiębiorstwo osiągające najlepsze wyniki połowowe. Zenon Lewand z funkcji dyrektorskiej w PPiUR Korab odszedł w grudniu 1981 roku, przechodząc do służby dyplomatycznej. Pracował jako charge d’affaires w ambasadzie PRL w Monrowii – stolicy Liberii. Zmarł 3 sierpnia 1983 roku w Słupsku.

W 2014 roku uchwałą Rady Miasta Ustka Zenon Lewand został wyróżniony Medalem za Zasługi dla Miasta Ustka.

- Odsłonięcie pamiątkowej tablicy odbędzie się w sobotę 25 listopada o godzinie 12 w okolicy wejścia na kładkę w porcie wschodnim. Zaplanowano krótkie wystąpienia, wspomnienie o Zenonie Lewandzie i uroczysty moment odsłonięcia – informuje Eliza Mordal. - Organizatorzy zapraszają wszystkich mieszkańców Ustki, szczególnie osoby związane w przeszłości z Przedsiębiorstwem Połowów i Usług Rybackich Korab.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza