Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W tym roku będą czipowane psy w Słupsku. Radny pyta, czy to wstęp do podatku od psa w naszym mieście?

Grzegorz Hilarecki
Grzegorz Hilarecki
Połowa psów, które trafią do słupskiego schroniska, ma właścicieli i są oni ustalani dzięki czipom, które od trzech lat wszczepiane są czworonogom, na koszt samorządu.

Dzisiaj podczas komisji gospodarki komunalnej urzędnicy poinformowali radnych, że program czipowania psów w mieście będzie w tym roku kontynuowany.

- Mamy na ten cel w budżecie pięć tysięcy złotych. Zostanie wyłoniony w postępowaniu gabinet weterynaryjny, który się tego podejmie - mówiła radnym Katarzyna Guzewska, dyrektor wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska w słupskim urzędzie miejskim. - Już połowa psów, które trafiają do naszego schroniska to uciekinierzy, czy psy zgubione przez właścicieli. Dzięki czipom od razu wiemy, czyj to pies.

Wszystkich Świętych 2020. Dolina Pupilków: Cmentarz dla zwie...

Strażnicy miejscy mają urządzenie do odczytywania danych z czipów, które są wszczepianie czworonogom. I jak powiedziano na komisji, często z tego korzystają.

- Czy czipowanie ma być drogą do wprowadzenia podatku od pas w Słupsku? - zapytał jeden z radnych.

- Nie nie ma takiej możliwości - przekonywała dyrektorka wydziału.

- Z doświadczeń innych samorządów w kraju wiemy, że taki podatek, przynosi zamiast zysków większe koszty, bowiem egzekucja przewyższa w tym wypadku wpływy - uważa wiceprezydent Marek Goliński.

Przed laty, gdy w Słupsku był podatek od psów, znaczna część właścicieli czworonogów, go nie uiszczała.

Co do czipowania psów to w 2018 roku oznakowano ich w Słupsku 265, w 2019 - 67, a rok temu 96. Ile planuje się oznaczyć w tym roku? To zależy od ceny w przetargu.

Przypomnijmy, czipowanie jest metodą identyfikacji zwierząt. Jest to przydatne w sytuacji gdy pies się zgubi, bowiem wszczepiony mikroczip nadaje mu tożsamość. Mikrochip jest wielkości ziarenka ryżu, zawiera 15-cyfrowy numer identyfikacyjny i wszczepia się go pod skórę zwierzęcia, najczęściej w okolicy szyi lub pomiędzy łopatkami. Jest to zabieg bezbolesny.
W Polsce nie ma obecnie obowiązku czipowania psa, jednak posiadanie przez zwierzę mikorczipu jest niezbędne, gdy chcemy wyrobić mu paszport. Wbrew panującemu przekonaniu czip nie jest urządzenie GPS. Czip nie namierza psa, ale pozwala zidentyfikować zwierzę i dotrzeć do jego właściciela, dzięki danym zawartym w bazie.

W Słupsku samorząd wybiera w postępowaniu przetargowym gabinet weterynaryjny, w którym co roku można bezpłatnie zaczipować psa.W tym roku też takowy zostanie wybrany.

Zobacz także: Otwarcie cmentarza dla zwierząt

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza