Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Warszawie trwa protest policjantów

mmwarszawa.pl
Protest policjantów.
Protest policjantów. Fot. Karolina Eljaszak
Gwizdki, syreny, transparenty i trumna z napisem "Były wybory i obietnice. A teraz mamy umierającą policję". Pikieta policjantów w Warszawie jest głośna, ale bardzo spokojna. Delegacja mundurowych poszła złożyć w kancelarii petycję do premiera Donalda Tuska.

W proteście bierze udział około czterech tysięcy funkcjonariuszy i pracowników cywilnych policji oraz przedstawicieli innych służb mundurowych. Wśród nich jest 500 policjantów z Pomorza. - W Polsce będzie bezpieczenie, jak dostaniemy pieniądze - tłumaczą manifestujący.

- Nasza cierpliwość się kończy. Żądamy gwarancji wzrostu wynagrodzeń i wypłaty wszystkich zaległych świadczen do końca 2009 roku - grzmi Michał Ćwiek, przewodniczący NSZZ Pracowników Policji.

- Chcemy zamanifestować swoje niezadowolenie i ostrzec społeczeństwo, że na ulicach nie będzie bezpiecznie, bo nasz budżet na przyszły rok jest mniejszy o pół miliarda złotych. To oznacza, że nie będziemy rekrutować nowych policjantów - wyjaśnia w rozmowie z portalem MM Warszawa Antoni Duda, przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów.

Co wyprowadziło mundurowych na ulice? Funkcjonariuszom wciąż nie wypłacono świadczeń socjalnych. Dług według pracowników wynosi ok. 130 milionów złotych. Łączne zadłużenie policji sięga nawet 200 milionów.

Jak mówi MM-ce Antoni Duda, w 2010 roku budżet instytucji będzie niższy o 500 milionów. Związkowcy obawiają się, że pieniędzy nie zobaczą, bo kończy się rok budżetowy, a wspomniane 130 milionów nie znajdzie się w nowych planach finansowych.

- Ten protest popierają członkowie Związku, czyli 40 proc. wszystkich policjantów w kraju, co daje blisko 40 tysięcy funkcjonariuszy. Mamy też pełne wsparcie innych służb: Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, a nawet wojska, ale oni nie mogą protestować - mówi nam szef NZSS Policjantów.

- Dzisiejsze protesty nia wpłyną na codzienne działanie policji. Na warszawską manifestację przyjechali ci, którzy mają dzień wolny od służby - zapewnia w rozmowie z MM-ką rzecznik Komendy Głównej Policji Mariusz Sokołowski i dodaje: - Związki zawodowe mają prawo wyrażać swoje przekonania.

Źródło:
Policjanci u premiera. Z trumną - mmwarszaw.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza