MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wdowa może wybierać rodzaj świadczenia

Redakcja
Ubezpieczenie w drugim filarze

Mam cztery pytania. Po pierwsze: jak wiadomo ciągłość zwolnienia lekarskiego może trwać 180 dni. Ja mam zwolnienie od listopada ubiegłego roku (na różne choroby). Czy te 180 dni ciągłości L-4 liczy się pomimo przełomu roku, czy tylko od stycznia do grudnia w danym roku?
Po drugie: czy żona ubezpieczona w ZUS-ie i II filarze może otrzymać rentę rodzinną po mężu w ciągu 5 lat od śmierci, jeżeli zmarły nie należał do żadnego z towarzystw emerytalnych, a żona ma ukończone 50 lat?
Po trzecie: kobieta ma emeryturę z ZUS-u i II filaru. Czy może z niej zrezygnować i przejść na świadczenie po zmarłym mężu, który miał tylko emeryturę zusowską?
Po czwarte: Co się dzieje z pieniędz-
mi zgromadzonymi na kontach indywidualnych w razie śmierci ubezpieczonego? - pyta czytelnik z Lęborka.

Maksymalny okres pobierania zasiłku nie wynosi 180, a 270 dni. Do okresu jego pobierania wlicza się wszystkie kolejne zwolnienia lekarskie spowodowane tą sama chorobą, o ile przerwa między zwolnieniami była krótsza niż 60 dni. Okresy pobytu na zwolnieniu sumuje się niezależnie od tego, czy minął rok, czy nie.
Wdowa należąca do otwartego funduszu emerytalnego ma prawo ubiegać się o rentę rodzinna po zmarłym mężu. Przerwa w zatrudnieniu spowoduje jednak, że na jej konto indywidualne przestaną wpływać składki. Mimo to, gdy ukończy 60 lat, będzie mogła wybierać między swoją emeryturą z konta a rentą rodzinną.
Zgodnie z tym, co powiedzieliśmy wcześniej, w razie śmierci męża emeryta, wdowa może pozostać przy swoim świadczeniu lub przejść na rentę rodzinna po zmarłym.
Co do losu pieniędzy zgromadzonych na koncie indywidualnym, to przepisy przewidują dwie możliwości wypłaty: transferową i gotówko-
wą.
Wypłata transferowa polega na tym, że przynajmniej połowę pieniędzy przenosi się na konto wdowy lub wdowca, drugą - wypłaca się w gotówce spadkobiercom. Z wypłatą pieniężną będziemy mieli do czynienia wówczas, gdy w deklaracji umowy o członkostwo w funduszu zmarły wskaże osobę (osoby), którym należy wypłacić gotówkę w razie jego śmierci. Jeżeli zmarły nie wydał konkretnej dyspozycji, zgromadzone na koncie pieniądze są dziedziczone przez najbliższych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza