Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Widzisz bezdomnego, zadzwoń na policję

Sylwia Lis
Bezdomnych można spotkać przy ulicy Staromiejskiej. Policja prosi, by o każdej takiej osobie informować policję lub straż miejską.
Bezdomnych można spotkać przy ulicy Staromiejskiej. Policja prosi, by o każdej takiej osobie informować policję lub straż miejską. Sylwia Lis
Policja i ośrodek pomocy społecznej apelują o pomoc bezdomnym. - Razem możemy zapobiec tragedii - mówi Daniel Pańczyszyn, oficer prasowy lęborskiej komendy.

- Jest coraz zimniej, szczególnie w nocy, zbliża się zima, dlatego apelujemy do wszystkich, aby zgłaszać wszystkie osoby bezdomne wymagające pomocy, nocujące w śmietnikach, opuszczonych budynkach czy na klatkach schodowych - mówi Daniel Pańczyszyn, oficer prasowy lęborskiej komendy policji.

- O każdej takiej osobie można powiadomić właśnie funkcjonariuszy lub pracowników ośrodków pomocy społecznej w mieście lub poszczególnych gminach. Razem możemy zapobiec tragedii. Osoby bezdomne, często nadużywające alkoholu, zasypiają na ławkach, przystankach i często ludzie przechodzą obok nich bez reakcji. Wiedza przekazana policji, straży miejskiej, gminnej lub ośrodkom pomocy, pomoże w ustaleniu miejsc pobytu takich osób oraz zapewnieniu im odpowiedniej pomocy doraźnej i długoterminowej.

Funkcjonariusze apelują też do samych bezdomnych, by szukali pomocy i przypominają, że w mieście jest noclegownia. Tu otrzymają ciepłe ubrania, mogą się przespać czy coś zjeść.

- Wiemy, że w mieście jest sporo bezdomnych osób - mówią policjanci. - W ciągu dnia widać ich w parku w okolicy ulicy Staromiejskiej. Siedzą i piją alkohol, trudno powiedzieć, gdzie nocują. Już teraz trzeba zwrocić na nich uwagę, bo może dojść do tragedii. Gorzej sytuacja wygląda na wsi, tam trudno zlokalizować takie osoby, nocują w opuszczonych budynkach.

W lęborskiej noclegowni jest blisko 30 miejsc dla mężczyzn, gdy pojawi się tu bezdomna kobieta, jest natychmiast wysyłana do takiego obiektu w Słupsku. By dostać tu nocleg, trzeba też zachować odpowiednią procedurę. Osoba taka w pierwszej kolejności musi się zgłosić do pracownika socjalnego. To on decyduje, czy osoba trafi do dziennego domu pomocy, czy noclegowni. Sprawdzi, czy ktoś nie ma mieszkania, czy jest gdzieś zameldowany. Pracownicy noclegowni wymagają, by wszyscy pensjonariusze byli trzeźwi. Przyjmują osoby pod wpływem alkoholu tylko w sytuacji, gdy na dworzu jest duży mróz.

Tu znajdziesz pomoc: noclegownia przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Lęborku, ul. Łokietka 13, 84-300 Lębork, informacja 59 86 34 758.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza