Wszystkie prace Witkacego na jednej wystawie (wideo)

  Wszystkie prace Witkacego na jednej wystawie (wideo)

  Daniel Klusek

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Niemal 260 prac Stanisława Ignacego Witkiewicza i wiele archiwaliów związanych z tym artystą oglądać można od soboty w słupskim Muzeum Pomorza Środkowego.

  Słupskie zbiory prac i pamiątek po Witkacym tworzą największą na świecie kolekcję prac i rzeczy związanych z tym artystą. Od soboty będzie je wszystkie można zobaczyć.

  - Na wystawie czasowej zobaczymy wszystko to, czego nie widzimy na wystawie stałej. Oczywiście najwięcej będzie dzieł z Firmy Portretowej Stanisława Ignacego Witkiewicza. Zestawimy je jednak z obrazami, które z Witkiewiczem-juniorem wprost się nie kojarzą - mówi Beata Zgodzińska, kustosz wystawy dzieł Witkacego w słupskim muzeum.
  - Premierowo pokażemy również dwie grafiki, dar Macieja Witkiewicza, stryjecznego wnuka Witkacego. Ponadto na wystawie czasowej znajdą się dzieła, które ze względu na ich stan nigdy by nie trafiły na wystawę stałą.

  Oprócz dzieł charakterystycznych dla Stanisława Ignacego Witkiewicza, będą też obrazy realistyczne, na których widać, że artysta był znakomity technicznie.

  Będzie to pierwsza tak duża wystawa prac Witkacego od pięciu lat. Wówczas jednak prezentowane one były poza sezonem letnim. Ostatnia wakacyjna ekspozycja pełnego zbioru prac Witkiewicza-juniora w Słupsku miała miejsce w 1988 roku.
  Wernisaż wystawy "Witkacy w zbiorach Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku" odbędzie się w najbliższą sobotę, 5 lipca, o godz. 12. Wstęp na tę uroczystość jest wolny. Ekspozycję będzie można oglądać do 5 października. Bilety kosztują 12 i osiem złotych.

  Wystawa towarzyszy obchodom 75. rocznicy śmierci Stanisława Ignacego Witkiewicza - Witkacego i jubileuszowi 90-lecia muzealnictwa w Słupsku.

  Czytaj treści premium w Głosie Pomorza Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Polub nas na Facebooku

  Wideo ze Słupska

  Zdjęcia ze Słupska

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GP24 PLUS POLECAMY

  SAMORZĄDOWIEC POMORZA Głosowanie zakończone

  SAMORZĄDOWIEC POMORZA Głosowanie zakończone

  Gaelforce Dance | Mistrzowie tańca irlandzkiego wystąpią w Koszalinie!

  Gaelforce Dance | Mistrzowie tańca irlandzkiego wystąpią w Koszalinie!

  Podziękuj bohaterom ze swojego regionu i wybierz patrona pociągu.

  Podziękuj bohaterom ze swojego regionu i wybierz patrona pociągu.