MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 r. Słupszczanie głosowali

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
O godzinie 7 rano rozpoczęły się wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 r. Głosowanie potrwa do godziny 21:00. Zostanie wybranych 53 posłów i posłanek do Parlamentu Europejskiego. Odwiedziliśmy lokale wyborcze w Słupsku - w SP 8, w Zespole Szkół Agrotechnicznych oraz w bibliotece przy Braci Gierymskich.
O godzinie 7 rano rozpoczęły się wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 r. Głosowanie potrwa do godziny 21:00. Zostanie wybranych 53 posłów i posłanek do Parlamentu Europejskiego. Odwiedziliśmy lokale wyborcze w Słupsku - w SP 8, w Zespole Szkół Agrotechnicznych oraz w bibliotece przy Braci Gierymskich. Łukasz Capar
O godzinie 7 rano rozpoczęły się wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 r. Głosowanie potrwa do godziny 21:00. Zostanie wybranych 53 posłów i posłanek do Parlamentu Europejskiego. Odwiedziliśmy lokale wyborcze w Słupsku

Trwają wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 r. Głosowanie zaczęło się o godzinie 7:00 i potrwa do godziny 21:00. Przed lokalami wyborczymi w Słupsku nie ma kolejek. Zostanie wybranych 53 posłów i posłanek do Parlamentu Europejskiego.

Jak głosować?

Do lokalu wyborczego trzeba wziąć dokument tożsamości. Dzięki temu możliwe będzie znalezienie wyborcy w spisie wyborców i dopuszczenie go do głosowania. Jeśli wyborca będzie korzystał z zaświadczenia o prawie do głosowania, komisja dopisze go do spisu wyborców.

Aby oddać ważny głos, należy wpisać znak X w kratkę znajdującą się po lewej stronie nazwiska wybranego kandydata. Za nieważny uznaje się głos, gdy wyborca w żadnej z kratek nie postawi znaku X lub zagłosuje na więcej niż jedną osobę.

Jak wybiera się posłów i posłanki do PE?

Zgodnie z prawem UE, we wszystkich państwach członkowskich musi być stosowany proporcjonalny system wyborczy, który polega na podziale mandatów odpowiednio do liczby głosów zebranych przez poszczególne partie. W Polsce, wybory do Parlamentu Europejskiego są bezpośrednie i proporcjonalne, co oznacza, że kandydat, który z danej listy wyborczej otrzyma największą liczbę głosów, ma pierwszeństwo w ostatecznym podziale mandatów.

W tegorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego w Polsce wybierzemy 53 europosłów (o jednego więcej niż poprzednio) spośród 1019 kandydatów. Wśród kandydatów 53 proc. stanowią mężczyźni, a 47 proc. to kobiety.

Listy wyborcze wystawiło łącznie 11 komitetów, z czego 7 zarejestrowało kandydatów we wszystkich 13 okręgach. Z listą nr 1 w wyborach do PE startuje Trzecia Droga, z nr 2 Konfederacja, z nr 3 Bezpartyjni Samorządowcy, z nr 4 Polexit, z nr 5 Koalicja Obywatelska, z nr 6 Lewica, z nr 7 Prawo i Sprawiedliwość.

Cisza wyborcza

Do końca głosowania o godz. 21.00 trwa cisza wyborcza. W tym czasie nie można prowadzić agitacji wyborczej, zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień czy rozpowszechniać materiałów wyborczych. W lokalu wyborczym zabronione jest eksponowanie symboli, znaków i napisów kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi. Cisza wyborcza obowiązuje także w internecie.

W czasie ciszy wyborczej nie wolno też publikować sondaży przedwyborczych dotyczących przewidywanych zachowań wyborców, wyników wyborów, jak i sondaży prowadzonych w dniu głosowania.

Za złamanie zakazu agitacji wyborczej grozi grzywna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza