MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory do Parlamentu Europejskiego w Słupsku i regionie. Na kogo głosowali mieszkańcy?

Wojciech Lesner
Wojciech Lesner
Znamy szczegółowe wyniki głosowania do Parlamentu Europejskiego. Największe poparcie w Słupsku uzyskała Koalicja Obywatelska z wynikiem 54,41 proc. Na drugim miejscu uplasowało się Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem na poziomie 30,40 proc. Na jakich kandydatów głosowali mieszkańcy w regionie?

Frekwencja w województwie pomorskim w wyborach do Parlamentu Europejskiego wyniosła 42,61 proc. W Słupsku uprawnionych do głosowania było 64 042 osób, ostatecznie z urn wyciągnięto 26 256 ważnych głosów.

Każdy mieszkaniec mógł oddać głos na kandydata z jednego z siedmiu komitetów. Największe poparcie w Słupsku zdobyło dwóch kandydatów prowadzących w naszym regionie najintensywniejszą kampanię - Magdalena Adamowicz (9789 głosów) z listy Koalicji Obywatelskiej oraz Piotr Müller, który kandydował z listy Prawa i Sprawiedliwości (6541 głosów). Trzeci najlepszy wynik przypadł Januszowi Lewandowskiemu z Koalicji Obywatelskiej (3825 głosów).

Warto nadmienić, że jeżeli Piotr Müller zdecyduje się objąć mandat europosła, to posłem na Sejm RP zostanie Michał Kowalski, który w 2023 roku w wyborach parlamentarnych otrzymał 6 486 głosów.

Trzecią siłą w wyborach do Parlamentu Europejskiego okazała się być Konfederacja, także w Słupsku, z wynikiem na poziomie 7,11 proc. Słupszczanie na „jedynkę” z listy tego ugrupowania, czyli Przemysława Wiplera, oddali 1001 głosów.

Pozostałe komitety zanotowały w Słupsku kolejno: Lewica (3,69 proc.), Trzecia Droga (3,31 proc.), Bezpartyjni Samorządowcy-Normalna Polska w Normalnej Europie (0,72 proc.), Polexit (0,36 proc.).

Poparcie dla poszczególnych komitetów podobnie rozłożyło się na terenie powiatu słupskiego. Koalicja Obywatelska uzyskała największą liczbę głosów, co przełożyło się na wynik 50,19 proc. Za nią znalazło się Prawo i Sprawiedliwość, które zdobyło 32,62 proc. i Konfederacja z poparciem na poziomie 8,21 proc. Trzecia Droga zgarnęła 4,19 proc. wszystkich głosów, a Lewica 3,36 proc. Bezpartyjni uzyskali 0,99 proc., a Polexit 0,44 proc.

Jak rozłożyły się głosy na poszczególnych kandydatów? Zaskoczenia nie było. Podobnie, jak w mieście, najwięcej głosów zgarnęła Magdalena Adamowicz (9307), Piotr Müller (6954) i Janusz Lewandowski (3643). Powyżej tysiąca głosów zdobyli także Przemysław Wipler (1121) i Anna Fotyga (1098) – „jedynka” na liście PiSu.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego najwięcej mandatów zdobyła KO - 21. PiS zgarnął ich 20, Konfederacja 6, Trzecia Droga 3, tyle samo Lewica. Mandaty w okręgu wyborczym nr 1 otrzymali Magdalena Adamowicz (KO), Janusz Lewandowski (KO) i Piotr Müller (PiS).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Od jutra strefa buforowa na granicy z Białorusią

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza