MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowe lapidarium w Sierakowie pod Słupskiem. Tu przywrócono pamięć o przeszłości. Warto odwiedzić to miejsce [ZDJĘCIA]

Wojciech Lesner
Wojciech Lesner
Lapidarium w Sierakowie pod Słupskiem.
Lapidarium w Sierakowie pod Słupskiem. Wojciech Lesner
W Sierakowie, wsi o kilka kilometrów oddalonej od Słupska, tuż przy ruchliwej drodze powiatowej, znajduje się niezwykłe lapidarium. Powstało, by przywrócić pamięć o dawnych mieszkańcach miejscowości.

Lapidarium otwarto w 2021 roku, a powstało między innymi dzięki staraniom gminy Kobylnica. Nim jednak opiszemy to niezwykłe miejsce, warto na wstępie wspomnieć o samym Sierakowie.

Miejscowość usytuowana jest na trasie Słupsk-Kępice i na pierwszy rzut oka nie wyróżnia się niczym szczególnym. Okazuje się jednak, że jest to jedna z najstarszych wsi w regionie słupskim - najstarsza wzmianka o Sierakowie pochodzi bowiem z 1287 roku. Na uwagę zasługuje na pewno znajdujący się w miejscowości zabytkowy gotycki kościół, którego powstanie datuje się na XV wiek. Wprawne oko zauważy również niewielki klasycystyczny dworek z końca XIX wieku, skryty nieco na uboczu wsi. Budynek znajduje się obecnie w nie najlepszym stanie, a jego losy podzielił też pobliski park dworski.

Niedawno do miejsc wartych zobaczenia w Sierakowie dołączyło samo lapidarium. Lapidarium niezwykłe, bo przywracające pamięć o dawnych mieszkańcach wsi. Jeszcze kilka lat temu w tym miejscu znajdował się niepozorny, zarośnięty zagajnik. Teraz każdy odwiedzający Sierakowo ma możliwość przyjrzeć się wyeksponowanym pozostałościom dawnego cmentarza - lapidarium wybudowano w jego sąsiedztwie.

"Lapidarium to ma utrwalić historię dawnych mieszkańców tej wsi. Pozostałości cmentarza zostały zlikwidowane w latach siedemdziesiątych XX w. Nagrobki przez wiele lat leżały w zapomnieniu pod ziemią. W czerwcu 2020 r. członkowie Słupskiego Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Gryf" odnaleźli w tym miejscu kilka krzyży. Po oczyszczeniu i konserwacji umieszczono je w tworzonym lapidarium, którego budowę rozpoczęto późną jesienią 2020 r. Prace zakończyły się z końcem kwietnia 2021 r." - czytamy na tablicy informacyjnej umieszczonej na terenie lapidarium.

Charakterystycznym elementem lapidarium jest ceglany murek, w który wbudowano tablicę pamiątkową i pamiątkowe kamienie, czyli pozostałości odkopanych w tym miejscu płyt nagrobnych. Ponadto oczyszczono pobliski teren, wyposażając go w elementy małej architektury oraz wytyczono ścieżkę, którą stanowi drewniany podest. W pobliżu wyeksponowanych elementów dawnego cmentarza umieszczono dwujęzyczne tablice informacyjne - w języku polskim i języku niemieckim.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza