Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wykluczenie komunikacyjne w praktyce. Autobus jeździł w wakacje, od września już nie

Alek Radomski
Cięcia połączeń, które zafundował słupski PKS mieszkańcom, odbijają się na uczniach. Młodzież z regionu ma kłopot z dojazdem do szkół w mieście. W środę opisywaliśmy problemy mieszkańców Główczyc, dziś młodzieży z Wargowa.

Jeszcze do końca sierpnia PKS obsługiwał połączenie z Wargowa w gminie Czarna Dąbrówka w powiecie bytowskim do Słupska. Jeździł prawie pusty. Pierwszego września, czyli wtedy, kiedy jest najbardziej potrzebny i kiedy zaczyna się ruch, zniknął z rozkładu. Czworo nastoletnich pasażerów czekało na przystanku, ale nie dojechało do szkół, choć niektórzy mieli już tydzień wcześniej wykupiony bilet miesięczny. Jego koszt to 203 zł. W sumie z rozkładu wykreślono wszystkie połączenia, to o 5.15, to kluczowe z godz. 6.30, i te dwa równie ważne, bo powrotne o godz. 15.30 i 16.50.

- W PKS-ie powiedziano nam, że kursy są nierentowne - mówi pani Aneta, mama 15-letniej uczennicy. - Nasze dzieci są skazane na słupskie szkoły, bo do Lęborka, gdzie jest bliżej, połączeń nie było nigdy. W poprzednich latach autobus jeździł dla dwóch osób, teraz nie może dla czworga. W przyszłym jeździć ma siedmioro, o ile połączenia będą.

Na razie młodzież codziennie dojeżdża samochodem na przystanek do sąsiedniego Dąbrówna. Wsiadają do autobusu, który po drodze zabiera uczniów z Łupawy czy Malczkowa. Nie wszystkich, bo nie wszyscy się mieszczą. W końcu do szkół ponadgimnazjalnych od września trafił podwójny rocznik. We wtorek, 3 września, dziesięcioro nastolatków zostało na przystanku.

Rodzice z Wargowa zapewniają, że za bilety są wstanie płacić więcej. Liczy się to, by połączenie ze Słupskiem wróciło. W PKS-ie mieli usłyszeć, że autobusy będą, o ile dojdzie do porozumienia między powiatem bytowskim i słupskim, a trasa uzyska rządową dotację. Wargowo spotkał więc ten sam los, co mieszkańców gminy Główczyce, który zostali odcięci od szkół w Lęborku i dojazdu do Łeby. Przypomnijmy, że połączenia mogą otrzymać pieniądze centralne, ale powiaty muszą najpierw zawrzeć umowy poprzedzone sesjami rady. Bez tego przewoźnik kursuje tylko do granic powiatu słupskiego.

- Informację w tym zakresie przekazaliśmy gminie Czarna Dąbrówka na początku sierpnia - zapewnia Marcin Grzybiński, z PKS Słupsk. - Aktualnie nie mamy możliwości obsługi tej miejscowości, gdyż autobusy tam kursujące obsługują linię użyteczności publicznej organizowaną przez powiat słupski i współfinansowaną przez okoliczne samorządy na trasie Rzechcino - Słupsk.

Kiedy urzędnicy siądą do rozmów i podpiszą się pod ustaleniami? - Jest zbyt wcześnie, aby podać konkretne daty - informuje Marcin Kowalczyk, członek Zarządu Starostwa ze Słupska i osoba odpowiedzialna za tę kwestię.

- Przecież ten rządowy program jest po to, aby finansować tego typu trasy jak nasza , czyli do szkół - zżyma się pani Aneta. - Dzieci zostały pozbawione istniejącej przecież wcześniej możliwości dojazdu.

Tymczasem do 11 października wojewoda pomorski ogłosił, że czeka na nowe wnioski od starostw. Na nierentowne połączenia ma do rozdania 14,5 miliona złotych.

ZOBACZ TAKŻE: PKS będzie realizował nowy plan naprawczy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza