Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyniki próbnych matur dają do myślenia

Dorota Aleksandrowicz [email protected]
Operonowską maturę z matematyki w stopniu podstawowym zdało w woj. pomorskim 69 proc. uczniów. Z polskiego. 74 proc. Czas na wnioski.
Operonowską maturę z matematyki w stopniu podstawowym zdało w woj. pomorskim 69 proc. uczniów. Z polskiego. 74 proc. Czas na wnioski. Archiwum/ Zdjęcie poglądowe
Maturę przygotowaną przez wydawnictwo Operon na początku listopada zdawało większość uczniów szkół średnich. Gdyby miała być zasadniczym egzaminem, spora część uczniów do niego przystępujących nie zdałaby go.

Niewiele lepiej poszła uczniom matura próbna przygotowana przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, do której uczniowie podeszli niedługo po tej operonowskiej.
Jak przedstawiają się wyniki w słupskich szkołach? W części z nich wyniki są jeszcze podsumowywane. Wiadomo jednak, że uczniowie mieli z nią problem.

- Operonowska matura nie była prosta. Uczniowie spotkali się z nowymi arkuszami, które mogły sprawić im trudność - przyznaje Jolanta Banaszkiewicz, dyrektor IV LO w Słupsku, w którym trwa jeszcze zbieranie ostatecznych wyników.

Wioleta Kurtiak, dyrektor V LO w Słupsku, w którym język polski na poziomie podstawowym zdało 62 proc. uczniów, a matematykę 77 proc. (poziom podstawowy) podkreśla, że nie należy przywiązywać zbyt dużej uwagi do wyników matury próbnej, a tylko traktować ją jako sygnał i szukać, jakie umiejętności należy doskonalić z uczniami.

Zobacz także: OPERON 2015 - matura z języka polskiego PYTANIA i ODPOWIEDZI

- Z języka polskiego uczniowie muszą przede wszystkim powtórzyć treść obowiązkowych lektur z gwiazdką, ponieważ nieznajomość utworów najczęściej była przyczyną niezdania próbnego egzaminu - mówi Joanna Michałowska, nauczycielka języka polskiego z V LO w Słupsku, i dodaje, że trudność sprawiają uczniom zadania odnoszące się do zagadnień związanych ze słowotwórstwem, składnią czy fleksją.

Agnieszka Dacków, nauczycielka matematyki w V LO, przyznaje, że dla uczniów próbna matura z matematyki była trudna. Objęła ona zadania z działów niezrealizowanych we wszystkich klasach (prawdopodobieństwo i statystyka, stereometria). Trudność zadań polegała głównie na ich niezrozumieniu lub błędnej interpretacji. Dobrze poszło uczniom z I LO w Słupsku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza