XVI kolejka PLK: Czarni tracą lidera

(res)
PGE Turów Zgorzelec wrócił na pierwsze miejsce w tabeli ekstraklasy koszykarzy po zwycięstwie nad Zastalem Zielona Góra 74:65. Dotychczasowy lider Energa Słupsk przegrał we Włocławku z Anwilem 87:93. Pierwszej porażki doznał pod wodzą Andreja Urlepa AZS Koszalin.

Śląsk Wrocław rozgromił w Koszalinie akademików 103:78. Słoweniec, który czterokrotnie zdobył z ekipą z Wrocławia mistrzostwo Polski, tym razem musiał pogodzić się ze zwycięstwem Śląska. Była to pierwsza porażka AZS pod jego wodzą po trzech wygranych z rzędu.

Wrocławian do zwycięstwa poprowadził amerykański skrzydłowy Qa'rraan Calhoun, który zdobył 32 pkt przy znakomitej skuteczności - trafił sześć z dziewięciu rzutów za dwa punkty i sześć z ośmiu zza linii 6,75 m. Było to czwarte zwycięstwo podopiecznych trenera Miodraga Rajkovica w pięciu ostatnich meczach. 41-letni Adam Wójcik, który przed tygodniem wrócił do gry po kontuzji i ponad dziesięciomiesięcznej rehabilitacji, przeciwko drużynie prowadzonej przez swego byłego trenera zdobył 8 pkt i miał 4 zbiórki. - Obwodowi zawodnicy zagrali bardzo słabo, więc pozostali koszykarze także wypadli gorzej i nie zachwycili - podsumował trener Urlep.

O sukcesie Anwilu nad Czarnymi przesądziła czwarta kwarta, a w niej doskonała gra Dardana Berishy. Włocławianie, którzy po 30 minutach przegrywali 65:69, ostatnią kwartę wygrali 28:18. Reprezentant Polski uzyskał w tej części 16 z 19 punktów zdobytych w całym spotkaniu i cztery razy trafił zza linii 6,75 m.

- W Anwilu i reprezentacji Polski zdobywam coraz więcej doświadczenia i nauczyłem się cierpliwości. Czekam na swoją kolej. Gdy ta nadeszła w meczu z Energą, byłem gotowy, a koledzy dobrze mnie wykorzystali - powiedział w wywiadzie dla oficjalnej strony Tauron Basket Ligi Berisha.

AZS Politechnika Warszawska, która w poprzedniej kolejce rozgromiła Polpharmę Starogard Gd. (92:72), tym razem nie sprostała na własnym parkiecie Kotwicy Kołobrzeg, przegrywając 64:80. W pierwszej rundzie w Kołobrzegu górą byli akademicy. Tymczasem Polpharma w Łodzi pokonała ostatni zespół tabeli ŁKS 86:53.

Wyniki: Anwil Włocławek - Energa Czarni Słupsk 93:87 (18:22, 27:26, 20:21, 28:18).

AZS Koszalin - Śląsk Wrocław 78:103 (27:30, 12:22, 18:19, 21:32)

AZS Politechnika Warszawska - Kotwica Kołobrzeg 64:80 (17:14, 16:17, 9:22, 22:27).

Siarka Jezioro Tarnobrzeg - PBG Basket Poznań 72:66 (17:16, 25:19, 9:22, 21:9).

ŁKS Łódź - Polpharma Starogard Gd. 53:86 (12:18, 13:29, 14:16, 14:23)

PGE Turów Zgorzelec - Zastal Zielona Góra 74:65 (15:17, 19:9, 22:21, 18:18).