Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabytkowy panteon w gminie Kępice odzyskał dawny blask. Upamiętnia ofiary I wojny światowej

Wojciech Lesner
Wojciech Lesner
Obiekt powstał w 1924, by upamiętnić mieszkańców okolicznych wsi, którzy polegli na frontach I wojny światowej.
Obiekt powstał w 1924, by upamiętnić mieszkańców okolicznych wsi, którzy polegli na frontach I wojny światowej. fot. Gmina Kepice
Zakończyła się renowacja jednego z najważniejszych zabytków gminy Kępice. Odnowiono wyjątkowy panteon w Biesowicach, który wzniesiony został w 1924 roku.

Panteon w Biesowicach to jeden z bardzo dobrze zachowanych zabytków gminy Kępice. Skryty nieco na uboczu wsi, z dala od zabudowań, przyciąga okolicznych mieszkańców czy miłośników historii podążających śladami dawnych czasów.

Obiekt powstał w 1924, by upamiętnić mieszkańców okolicznych wsi, którzy polegli na frontach I wojny światowej. Na każdej z kolumn tworzących panteon wyryte zostało imię i nazwisko poległego żołnierza. Budowa pomnika ufundowana została przez właściciela ziemskiego, Ernsta von Zitzewitza. Jeszcze do końca wojny, w centralnej części panteonu wznosił się pomnik rzeczywistej wielkości niemieckiego żołnierza, a cały obiekt przykryty był kopułą. W ostatnich latach biesowicki pomnik pamięci podupadł, ale przeprowadzona renowacja pozwoli mu odzyskać dawny blask.

- Od lat zabytek ten cieszy się sporym zainteresowaniem zarówno historyków, jak i mieszkańców okolic. Z pewnością teraz po jego renowacji, będzie to miejsce często odwiedzane przez turystów – mówi Magdalena Majewska, Burmistrz Kępic.

W ramach prac konserwatorskich oczyszczono z glonów czy nalotów mury i posadzki budowli oraz zadbano o odpowiedni wygląd fundamentów. Co ważne, zrekonstruowano również zadaszenie panteonu, a pobliski teren zostanie poddany pracom porządkowym.

Renowacja panteonu możliwa była dzięki dofinansowaniu w wysokości 70 tys. złotych, które gmina Kępice otrzymała z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu „Ochrona zabytków 2022”. Łącznie, wszystkie prace konserwatorskie kosztowały blisko 160 tys. złotych, a inwestycja realizowana była przy współpracy z Nadleśnictwem Warcino.

Turysta, odwiedzając odnowiony panteon, nie musi ograniczać się tylko i wyłącznie do tej atrakcji. W pobliżu, na rzece Wieprzy, funkcjonuje do dziś zabytkowa elektrownia wodna, którą można zwiedzić. Ponadto, kilka kilometrów dalej leży Warcino, które miłośników historii i natury skusić może kompleksem pałacowym, gdzie rezydował niegdyś kanclerz Rzeszy, Otto von Bismarck.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza