Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zagroda w Swołowie w gronie laureatów certyfikatu Miejsce Ciekawe [zdjęcia]

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
FB Swołowo stolica Krainy w kratę
Zagroda Inicjatyw Twórczych w Swołowie w gminie Słupsk z ogólnopolskim certyfikatem Miejsce Ciekawe. Zagroda zajęła trzecie miejsce konkursie organizowanym przez Sieć Najciekawszych Wsi.

Konkurs Miejsce Ciekawe to inicjatywa Polskiej Sieci Odnowy i Rozwoju Wsi. Jest to ogólnopolskie samorządowe stowarzyszenie, które powstało w 2013 roku i za cel swojego działania postawiło upowszechnianie i wymianę doświadczeń w zakresie zarządzania rozwojem opartym na modelu partycypacyjnym oraz poszukiwanie nowych rozwiązań dla wsi i obszarów wiejskich.

Markowym produktem PSOiRW jest Sieć Najciekawszych Wsi, która ma być sposobem na zachowanie najcenniejszych wsi pod względem walorów materialnego dziedzictwa, autentyzmu wiejskiej przestrzeni oraz życia mieszkańców. Chodzi także o zainteresowanie społeczeństwa tematyką wiejską poprzez udostępnienie walorów wsi o wartościach poznawczych i edukacyjnych.

Co roku Sieć Najciekawszych Wsi organizuje konkurs Miejsce Ciekawe, w którym przyznawane są certyfikaty dla miejsc godnych polecenia. W gronie tegorocznych laureatów znalazła się Zagroda Inicjatyw Twórczych w Swołowie, która zajęła trzecie miejsce, tym samym zdobywając certyfikat Miejsce Ciekawe. Kilka dni temu odbyła się uroczystość wręczenia certyfikatów. Nagrodę odebrała Wioletta Kalinowska - kierownik Zagrody.

Zagroda Inicjatyw Twórczych w Swołowie t o projekt prowadzony przez Gminę Słupsk, w którym jako partnerzy występują również Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Słupsk, Parafia w Bruskowie Wielkim oraz Powiat Słupski.

W ramach tego projektu w zrewitalizowanej zagrodzie nr 5 z XIX wieku powstał „Przystanek Artystów i Twórców” – miejsce spotkań malarzy, rzeźbiarzy, fotografów, kowali, tkaczy, osób zajmujących się zielarstwem itp. Na parterze budynku mieści się pracownia, w której można realizować m.in. efekty działań artystycznych typu: obróbka zdjęć, wykonywanie artystycznych prac malarskich, rzeźby. Realizatorzy projektu określają „Przystanek” jako przestrzeń kultury stworzona do realizacji partnerskich działań i projektów artystycznych na płaszczyźnie lokalnej i międzynarodowej. W zagrodzie odbywają się wystawy, sympozja, warsztaty, koncerty, spektakle itp.

Niebawem w skład Zagrody Inicjatyw Twórczych wejdzie zabytkowa, szkieletowa stodoły, której rewitalizacja jest już na ukończeniu. W tym obiekcie planowane jest urządzenie ekspozycji dotyczącej drewnianego budownictwa szkieletowego oraz wystawa prezentująca dawne młyny wodne i wiatraki w powiecie słupskim. Ponadto w budynku stodoły planowane są m.in. zajęcia edukacyjne dotyczące budownictwa wiejskiego Pomorza Środkowego, w tym zajęcia poświęcone technologiom wypełnień gliniano-słomianych, które są charakterystyczne dla budowli Krainy w Kratę.

Pierwsze miejsce w konkursie „Miejsce Ciekawe” zajęło Centrum Pasterskie w Koniakowie w Beskidzie Śląskim. Przyznano dwa drugie miejsca dla Soplicowa Filmowego w gminie Krzywiń w Wielkopolsce i dla Osady Średniowiecznej w Hucie Szklanej w gminie Bieliny w województwie świętokrzyskim. Jest także drugie trzecie miejsce, które przyznano Geoparkowi Owadów – Brzezinki w województwie łódzkim.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza