MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zakończono badania pracowników słupskiego szpitala. Od poniedziałku szpital wykona trzy razy więcej testów na COVID-19

Magdalena Olechnowicz
Fot. Szpital Słupsk
Są dobre wiadomości z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. Po pierwsze szpital może od dzisiaj wykonywać więcej badań testów COVID-19. Laboratoryjny sprzęt uzupełniono o nowy aparat, dzięki któremu szpital będzie wstanie wykonywać około 120 testów dziennie, co oznacza, że wydajność laboratorium wzrośnie niemal trzykrotnie. Po drugie przebadano wszystkich pracowników szpitala pod kątem koronawirusa i wszyscy są zdrowi, a co więcej u nikogo nie wykryto przeciwciał świadczących o przebytej chorobie.

Pracownia diagnostyki molekularnej to nowa pracownia utworzona na terenie Pracowni Diagnostyki Mikrobiologicznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. Została ona dostosowana do wymogów badań, m.in. zainstalowano dodatkową śluzę i lampy bakteriobójcze. Pracownia jest wyposażona w komorę laminarną II klasy, zatem spełnia wymogi dla laboratorium BSL II. Laboratorium zostało wpisane na listę Laboratoriów COVID Ministerstwa Zdrowia.

W Pracowni zainstalowane są trzy aparaty: GenExpert dwumodułowy i czteromodułowy(firma Cepheid) i Biofire(BioMerieux).
Pierwszy aparat diagnozuje koronawirusa od prawie miesiąca, wykonano na nim już ok. 700 oznaczeń. Drugi aparat został zakupiony w ubiegłym tygodniu.
– Dzięki zakupowi będziemy mogli wykonać na obydwu aparatach sześć badań równocześnie, co da około 120 dziennie. To niemal trzy razy tyle, ile mogliśmy zrobić dotychczas. Pracujemy w systemie całodobowym – mówi Anna Budzyńska, kierownik Pracowni Diagnostyki Mikrobiologicznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. – Nowe urządzenie zacznie wykonywać badania w poniedziałek po południu.

Zakup nowego urządzenia wykonującego badania testów w kierunku SARS-CoV-2 w słupskim szpitalu zostanie sfinansowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. Jego koszt to 287 tys. zł.

Aparaty Cepheid oznaczają 2 geny wirusa N i E, natomiast aparat Biofire 2 geny ORF. Białko N utrzymuje genom RNA wirusa, a białko E jest jednym z białek osłonki wirusa. ORF to różne odcinki DNA charakterystyczne dla koronawirusa. Obie metody się uzupełniają. Są to metody przyspieszone i w systemie zamkniętym, czyli bezpieczne dla personelu laboratorium.

Znane wyniki badań pracowników szpitala

W miniony weekend słupski szpital zakończył badania pracowników na obecność koronawirusa. Przypomnijmy, że Zarząd szpitala podjął decyzję o przebadaniu wszystkich pracowników niezależnie od sposobu ich zatrudnienia.

- Zgodnie z wytycznymi najpierw badani byli pracownicy pionu medycznego, którzy są najbardziej narażeni na zachorowanie na koronawirusa. Łącznie przebadano 1434 osoby. U żadnego z badanych pracowników słupskiego szpitala nie wykryto koronawirusa. U nikogo nie stwierdzono także przeciwciał wskazujących na przebytą chorobę - mówi Marcin Prusak, rzecznik prasowy szpitala w Słupsku.

Zobacz także: Coraz więcej pracowników z depresją.

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza