Zakończył się 6-letni spór w Spółdzielni Mieszkaniowej Dom nad Słupią

Zbigniew Marecki
Fot. Kamil Nagórek
Sąd Apelacyjny w Gdańsku uznał, że spółdzielcy z nieruchomości Frąckowskiego 13, którzy nie zgadzali się na wydzielenie nieruchomości zgodnie z propozycją zarządu, nie mieli racji. Podtrzymał w całości wyrok Sądu Okręgowego w Słupsku.

Dzięki temu 58 rodzin z tego bloku będzie mogło wykupić mieszkania na własność.
Konflikt zaczął się w 2003 roku, gdy zarząd spółdzielni przygotowywał uchwały, które były niezbędne, aby spółdzielcy mogli skorzystać z możliwości taniego przekształcenia lokatorskiego prawa do mieszkania na jego pełną własność.

Na proponowane zapisy nie zgodzili się wtedy tylko mieszkańcy bloku przy Frąckowskiego 13 pod wodzą Jadwigi Hennig, prezesa Obywatelskiego Stowarzyszenia Uwłaszczeniowego i Obrony Praw Mieszkańców w Słupsk.

Początkowo Sąd Okręgowy w Słupsku przyznał im rację, uznając, że piwnice w bloku nie mogą być traktowane jako część wspólna, ale muszą być przynależne do konkretnego mieszkania.

- Uznaliśmy orzeczenie sądowe i zmieniliśmy projekt uchwały tak, aby spełniały oczekiwania mieszkańców bloku, tym bardziej że tylko oni kwestionowali nasze uchwały - tłumaczył wówczas Leszek Orkisz, prezes Domu nad Słupią.

Na tym jednak problem się nie skończył, bo mieszkańcy bloku zaczęli walczyć także o to, aby w obręb ich nieruchomości włączyć działkę, która sąsiaduje z blokiem. Sprawa znów trafiła do sądu. Ten odrzucił wszystkie roszczenia grupy pani Hennig.

- Byłem przekonany, że to rozstrzygnięcie zakończy sprawę - mówił nam w lutym br. prezes Orkisz. - Niestety, okazało się, że pani Hennig i jej stronnicy odwołali się do Sądu Apelacyjnego. To może spowodować, że w ogóle żadna rodzina z bloku przy ulicy Frąckowskiego 13 nie skorzysta z możliwości taniego przekształcenia
własnościowego, bo niedawny wyrok Trybunału Konstytucyjnego przewiduje, że taka możliwość będzie dopuszczalna tylko do końca roku.

Jednak orzeczenie Sądu Apelacyjnego w Gdańsku spowodowało, że mieszkańcy bloku będą mogli wkrótce wykupić swoje mieszkania na własność. Niedawno doszło również do tego, że Jadwiga Hennig została przez grupę członkowską pozbawiona funkcji przedstawiciela. Jej miejsce zajął inny mieszkaniec bloku.

Wideo

Komentarze 10

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W dniu 11.05.2009 o 19:42, Walek napisał:

No i co z tego, że był. Rada Nadzorcza może wybrać na Prezesa kogo chce. A RN wybierają członkowie spółdzielni na zebraniach.rada nadzorcza sam wybrała się na członków rady nadzorczej !!!
G
Gość
W dniu 11.05.2009 o 20:17, gość napisał:

Ale ubek , ubekiem.Jego postępowanie tego udowadnia. Jest najmądrzejszy, najinteligentnieszy,wszystko wie , no i prawo skończył.Jest prawnikiemjak ja konowałem.Tylko ja uczyłem się długo i ciągle muszę.artykuł 267prawa spółdzielczego
c
coco

Co to znowu za trep wyplywa na powierzchnie? Przeciez wiadomo, ze trzeba bylo byc za komuny najwiekszym sk.... po to, zeby w wolnej Polsce zyc jak hrabia

G
Gość
W dniu 11.05.2009 o 20:24, gość napisał:

Panie prezesie,zapewne czyta Pan posty na ten artykuł "Głosu Pomorza".Niech jeszcze Pan będzie łaskaw pomyśleć nad likwidacją tego kiosku" Ruchu" na środku skrzyżowania .Pasuje jak róża do kożucha.Będzie sprawcą wielu kolizji, zasłoni widoczność kierowcom wjeżdżającym na teren posesji Frąckowskiego 13.Jeśli go Pan nie usunie będziemy mówić ,że chroni Pan interes byłego kolegi z bezpieki.Będziemy mówić,żeSB wiecznie żywa.Dodaj jeszcze, że tak uwielbia robić zdjęcia i wydzwaniać na Straż Miejską jak ktoś zaparkuje samochód nie w tym miejscu gdzie on S A M wyznaczył miejsca parkingowe. Na osiedlu na którym mieszka i zarządza zachowuje się tak jak pan z FILMU Alternatywy. .Śmiechu warte co on wyczynia. Zjadł wszystkie rozumy -maniak.
g
gość
W dniu 11.05.2009 o 18:29, Gość napisał:

Trybunał w Strasburgu przyjął do rozpatrzenia skargę spółdzielców z Polski na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z grudnia 2008roku w sprawie odpłatnego przekształcania lokali mieszkalnych typu lokatorskiego własnościowego w odrębną własność. CZY Pan Leszek Orkisz może być Prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej "Domu nad Słupią " ,skoro był w bezpiece ?


Może ,przestanie nim być gdy zostanie prawomocnym wyrokiem Sądu,np.za przestępstwo przeciwko mieniu.
G
GOŚĆ
W dniu 11.05.2009 o 20:24, gość napisał:

Panie prezesie,zapewne czyta Pan posty na ten artykuł "Głosu Pomorza".Niech jeszcze Pan będzie łaskaw pomyśleć nad likwidacją tego kiosku" Ruchu" na środku skrzyżowania .Pasuje jak róża do kożucha.Będzie sprawcą wielu kolizji, zasłoni widoczność kierowcom wjeżdżającym na teren posesji Frąckowskiego 13.Jeśli go Pan nie usunie będziemy mówić ,że chroni Pan interes byłego kolegi z bezpieki.Będziemy mówić,żeSB wiecznie żywa.


Słusznie prawisz ,ten od kiosku to następny ubek ,ma kiosk w Bierdonce, jego syn pracuje w Urzędzie Pracy i kioski w Jarosławcu.
Był odpowiedzialny za kolej, szuja.Później był w Alce,znęcał się nad kobietami.
g
gość

Panie prezesie,zapewne czyta Pan posty na ten artykuł "Głosu Pomorza".Niech jeszcze Pan będzie łaskaw pomyśleć nad likwidacją
tego kiosku" Ruchu" na środku skrzyżowania .Pasuje jak róża do kożucha.Będzie sprawcą wielu kolizji, zasłoni widoczność kierowcom wjeżdżającym na teren posesji Frąckowskiego 13.Jeśli go Pan nie usunie będziemy mówić ,że chroni Pan interes byłego kolegi z bezpieki.Będziemy mówić,że
SB wiecznie żywa.

g
gość
W dniu 11.05.2009 o 19:42, Walek napisał:

No i co z tego, że był. Rada Nadzorcza może wybrać na Prezesa kogo chce. A RN wybierają członkowie spółdzielni na zebraniach.


Ale ubek , ubekiem.Jego postępowanie tego udowadnia. Jest najmądrzejszy, najinteligentnieszy,wszystko wie , no i prawo skończył.Jest prawnikiem
jak ja konowałem.Tylko ja uczyłem się długo i ciągle muszę.
W
Walek
W dniu 11.05.2009 o 18:29, Gość napisał:

Trybunał w Strasburgu przyjął do rozpatrzenia skargę spółdzielców z Polski na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z grudnia 2008roku w sprawie odpłatnego przekształcania lokali mieszkalnych typu lokatorskiego własnościowego w odrębną własność. CZY Pan Leszek Orkisz może być Prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej "Domu nad Słupią " ,skoro był w bezpiece ?No i co z tego, że był.
Rada Nadzorcza może wybrać na Prezesa kogo chce. A RN wybierają członkowie spółdzielni na zebraniach.
G
Gość

Trybunał w Strasburgu przyjął do rozpatrzenia skargę spółdzielców z Polski na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z grudnia 2008roku w sprawie odpłatnego przekształcania lokali mieszkalnych typu lokatorskiego własnościowego w odrębną własność.

CZY Pan Leszek Orkisz może być Prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej "Domu nad Słupią " ,skoro był w bezpiece ?

Dodaj ogłoszenie