Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żeby nie kapało na głowę

(elle)
Każdy system rynnowy składa się z różnych elementów. Warto się z nimi zapoznać przed zakupem.
Każdy system rynnowy składa się z różnych elementów. Warto się z nimi zapoznać przed zakupem. Fot. Jacek Mirosław
Wilgotne plamy na murach to z reguły sygnał, że rynna jest uszkodzona lub zapchana. Sprawność systemu odprowadzającego deszczówkę z dachu decyduje o kondycji całego domu.

Jeśli dach ma szeroki okap, ostatecznie można zrezygnować z orynnowania. Ściany nie będą zalewane. Problem pojawia się, kiedy dom pokryty jest dachem z niewielkim okapem lub dachem płaskim. Wąski okap spowoduje, że w czasie deszczu ściany będą zalewane - a to z kolei grozi zawilgoceniem budynku.
Na całe systemy rynien producenci udzielają pięcio-, a czasami nawet dziesięcioletniej gwarancji. Materiały są bowiem odporne na mróz, działanie promieni słonecznych, agresywnych składników atmosfery i wody opadowej, a także różnice temperatur i korozję.
Orynnowanie PCW odporne jest na uderzenia; powlekane akrylem lub tlenkiem tytanu. Powłoki takie zwiększają odporność PCW na czynniki atmosferyczne. Tworzywo jest dokładnie barwione - w związku z tym nie zmienia barwy w miejscu ewentualnego zarysowania. Trwałość takiego orynnowania szacuje się na około 50 lat. Jest zabezpieczone antykorozyjnie i malowane lub lakierowane na kolor pasujący do elewacji budynku. Rynny takie można kupić gotowe. Można je także wytłaczać w miarę potrzeb na placu budowy - to przydatne przy większych inwestycjach. Poszczególne elementy łączy się nitami oraz uszczelnia klejem aluminiowym, specjalną pastą lub silikonem. System z blachy aluminiowej będzie nam służył około 70 lat.
Rynny wykonuje się z czystej miedzi albo miedzi powleczonej cynkiem lub akrylem. Elementy łączy się ze sobą na zakład i obustronnie lutuje. Najlepiej montować je na dachach pokrytych blachą miedzianą lub dachówkami ceramicznymi. Trzeba unikać bezpośrednich połączeń elementów miedzianych z blachą aluminiową lub stalową, bo woda, która najpierw spływała po aluminium może spowodować korozję miedzi.
Jest to najtrwalszy materiał. Orynnowanie będzie w dobrej formie przez około 70-150 lat.
Nowoczesne rynny z blachy stalowej są ocynkowane i nierdzewne. Mogą być na dodatek lakierowane, powleczone warstwą tytanowo-cynkową lub plastycznym tworzywem odpornym na uszkodzenia mechaniczne, korozję oraz płowienie. Rynny stalowe lutuje się, łączy złączkami lub klamrami zatrzaskowymi z uszczelką gumową. Blacha stalowa ocynkowana wytrzyma kontakt z wodą przez około 30-70 lat. W niskich domach parterowych zamiast rur spustowych można śmiało zastosować łańcuchy. Mocuje się je między rynną, a podłożem. Woda spływa po nich nie rozbryzgując się. Łańcuchy w przeciwieństwie do rur spustowych są prawie niewidoczne. Jednak w przypadku bardzo ulewnego deszczu mogą nie zdawać egzaminu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza