Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana czasu. Dlaczego przestawiamy zegarki? Kto to wymyślił?

oprac. (pik)
Zmiana czasu 2016. Kiedy przestawiamy zegarki na czas zimowy?
Zmiana czasu 2016. Kiedy przestawiamy zegarki na czas zimowy? Pixabay
Większość z nas przyzwyczaiła się już, że dwa razy do roku trzeba zmieniać czas na letni i zimowy. Większość nowoczesnych gadżetów elektronicznych robi to automatycznie, ale zegarki analogowe wciąż musimy przestawiać ręcznie. Dlaczego? Czyj to pomysł? Kto wpadł na to, żeby wyróżnić czas letni i zimowy?

Zdania co do tego, kto jako pierwszy wpadł na to, aby zmieniać czas, są podzielone. Jedni twierdzą, że był to mieszkający w Nowej Zelandii George Vernon Hudson. Jego pasją było zbieganie rzadkich owadów, ale pracował zawodowo i swojej pasji mógł się oddawać dopiero po pracy. Jednak gdy kończył swoje obowiązki, było już ciemno. Zaproponował więc, aby w zależności od pory roku przestawiać zegary. Miało to miejsce w 1895 r. Jednak jego propozycja nie spotkała się z przychylnym przyjęciem, pomysł odrzucono.

Zobacz też: Zmiana czasu 2016. Kiedy przestawić zegarek z czasu letniego na zimowy?

Mówi się, że jako pierwsi o zmianie czasów zaczęli mówić ojcowie-założyciele Stanów Zjednoczonych, a konkretnie Benjamin Franklin. Zauważył, że wiosną i latem ludzie wstają już po wschodzie słońca, ale za to wieczorami zmuszeni są pracować przy świecach. Obliczył nawet, jaki jest koszt świec, które są w związku z tym zużywane. Pomysł przestawienia zegarów w tym przypadku jednak również nie wszedł w życie.

Po raz pierwszy wskazówki przestawiono w 1916 r. Zrobili to Niemcy. 30 kwietnia 1916 r. cofnęli swoje zegary o godzinę, a ponownie, ale już godzinę do przodu, przestawili je 1 października. Mijały lata, a pomysł Niemców zyskiwał coraz większe grono zwolenników. Chodziło o to, żeby maksymalnie wykorzystać światło słoneczne. Kolejne lata przyniosły następne argumenty za zmianą czasu. Nastąpił światowy kryzys, mniej było tez surowców, takich jak nafta, wykorzystywana m. in. do oświetlania. Wszystko to sprawiło, że obecnie większość państw na świecie zmienia czas wiosną i jesienią.

Zegarki na czas zimowy w 2016 r. przestawiamy w nocy z soboty, 29 października, na niedzielę, 30 października. Wskazówki cofamy wtedy z godziny 3.00 na 2.00. Oznacza to, że pośpimy godzinę dłużej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zmiana czasu. Dlaczego przestawiamy zegarki? Kto to wymyślił? - Gazeta Lubuska

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza